17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Vedci zo SAV vyvinuli odolnejší materiál na nepriestrelné vesty

Nový ľahký nanokompozitný keramický materiál, ktorý pri zachovaní rovnakej hrúbky dosahuje zvýšenú odolnosť voči nárazom, vyvinul tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Okrem využitia na zdokonalenie nepriestrelného ochranného brnenia v silových zložkách môže byť použitý i pri výrobe pancierových vozidiel alebo v stavebníctve. Materiál i jeho výrobný proces chcú dať vedci patentovať. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

„Máme zvládnutú laboratórnu výrobu. Dokážeme pripraviť keramiku s lepšími vlastnosťami, aké má konvenčný materiál dostupný na slovenskom trhu,“ priblížil vedúci výskumného tímu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach s tým, že keramika síce nie je pri výrobe ochranných viest novinkou, vedcom sa však jej odolnosť voči nárazom podarilo dosiahnuť pomocou grafénových nanoplatničiek.

Dôležitý aspekt, váhu ochranného brnenia, s ktorým musia vojaci prechádzať i veľké vzdialenosti, pritom nový materiál neovplyvnil. „Pri zachovaní rovnakej hrúbky vieme zvýšiť jeho odolnosť, takže vojak na sebe nemusí niesť až takú hmotnosť,“ uviedol. Vedci svoje zistenia overili i na prototype nepriestrelnej vesty.
      Vlastnosti novovyvinutých materiálov vedci otestovali v akreditovanom skúšobnom laboratóriu spoločnosti Konštrukta – Defence, ktorá bola hlavným riešiteľom projektu. „Výrobný proces, ako aj zloženie nového materiálu majú vedci v pláne patentovať a budú hľadať možnosti jeho efektívnej výroby vo väčšom množstve,“ doplnila Gáliková s tým, že na výskume sa podieľali vedci z viacerých oddelení Ústavu materiálového výskumu SAV.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články