24.2 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

V žilinskej pôrodnici sa za 11 mesiacov narodilo 1754 detí

Pôrodnicu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline si na príchod dieťaťa vyberá najviac mamičiek spomedzi všetkých pôrodníc v Žilinskom kraji. Za 11 mesiacov tohto roka v nej prišlo na svet 1754 detí, z toho 19 párov dvojičiek. V totožnom súčte sa zatiaľ drží pomer dievčat a chlapcov – 877 k 877. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

V pôrodnici každoročne prepisujú rekordy v počte narodených detí. Tento rok sa doposiaľ najviac detí vypýtalo na svet v júni, celkom 216, medzi nimi tri páry dvojičiek. „Najrušnejšie na oddelení sme mali 21. júna, keď sa nám za 24 hodín narodilo 13 bábätiek. Rovnako 13 detí sme zaznamenali aj 4. novembra,“ priblížila primárka oddelenia neonatológie Katarína Jackuliaková.

Kým posledné roky sa v žilinskej pôrodnici rodilo viac chlapcov ako dievčat, tento rok sú podľa Jakuliakovej čísla vyrovnané. „Dokonca sme zaznamenali mesiace, počas ktorých novorodenecké oddelenie ovládli práve malé slečny. Darilo sa im najmä v letných mesiacoch. V júli a auguste prišlo na svet o 35 dievčat viac ako chlapcov, čo veľmi bežné nie je,“ doplnila primárka. Rekordný deň zažili aj v opačnom prevedení – 28. októbra bolo z 12 narodených bábätiek 11 chlapcov.
      Ako zdôraznila hovorkyňa nemocnice, pôrodnica sa za posledný rok musela prispôsobiť opatreniam, ktoré so sebou priniesla pandémia. Priestory aj podmienky oddelenia sú podľa jej slov zabezpečené tak, aby hospitalizácia bola bez väčších obmedzení.

„Starostlivosť o rodičku a dieťatko sa nezmenila, nie je potrebné mať strach z opatrení, ktoré samotný pôrod nijakým spôsobom neovplyvňujú. Hygienicko-epidemiologický štandard máme nastavený tak, aby mohla mať žena pri pôrode partnera alebo inú sprevádzajúcu osobu,“ priblížil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva Martin Sudek. Ubezpečil, že pôrodné boxy sú individuálne oddelené, takže je zaistené súkromie a zároveň bezpečie rodiny.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články