8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Digitálnu bezpečnosť zvyšuje aktualizovaný softvér i silné heslo

Digitálnu bezpečnosť možno zvýšiť udržiavaním aktualizovaného softvéru, využívaním antivírusov a firewall, ale aj používaním silných hesiel, radia Ozbrojené sily (OS) SR. Ako upozornili, kyberpriestor je novodobým bojiskom, v ktorom vznikajú a prebiehajú novodobé konflikty.

Silné heslo by malo obsahovať kombináciu malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Armáda radí nikdy nevyužívať to isté heslo dva alebo viackrát. Odporúča tiež program na správu hesiel. K vytvoreniu dodatočnej ochrany v oblasti online identifikácie radí použiť viacfaktorové overenie.
      Ozbrojené sily SR vyzývajú k obozretnosti aj v súvislosti s  tzv. phishingom (podvodnými mailami). „Buď opatrný pri emailoch, ktoré dostaneš, pozri sa, odkiaľ prišli a sleduj, či neobsahujú gramatické chyby,“ radia. Dobré je tiež neotvárať maily od cudzích ľudí. Zároveň však varujú, že škodlivé linky môžu prísť aj od menej opatrných priateľov.

Zásady kyberbezpečnosti treba dodržiavať aj pri používaní mobilného telefónu. Rovnako je dôležité zálohovať si dáta a chrániť citlivé osobné údaje. V prípade nutnosti použitia verejnej Wi-Fi siete sa odporúča použiť pripojenie cez VPN, ktoré šifruje komunikáciu.
      Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať svoje online účty. „Pod online účty spadá internet banking, ale aj bežné používateľské účty na sociálnych sieťach alebo platformách ako napríklad google,“ uviedli OS SR.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články