23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

V trnavskom regióne sa pripravujú na Noc múzeí a galérií

Na Noc múzeí a galérií 2023 v sobotu 13. mája otvorí svoje brány viacero kultúrnych inštitúcií trnavského regiónu. Ponúkajú voľný vstup alebo za dobrovoľný príspevok, návštevníci si môžu okrem prehliadok vybrať koncerty či prednášky. TASR o tom informovali jednotlivé múzeá.

Západoslovenské múzeum otvorí svoje brány podľa vedúcej prezentačného oddelenia Simony Jurčovej od 17.00 h. Jeho Múzeum knižnej kultúry privíta návštevníkov komentovaným sprievodom po výstave Slováci, píšte po slovensky! a Dom hudby M. Sch. Trnavského čítaním z knihy skladateľa Úsmevy a slzy. V hlavnej budove – bývalom klariskom kláštore budú najskôr akcie pre deti. „Hlavný program začína o 18.30 h komentovaným sprievodom po suterénnych priestoroch a po stopách klarisiek. Pripravené je uvedenie knihy Šestnáste storočie slovom a obrazom. Večer ukončí husľové soirée s Janou Andevskou a Beátou Tomčányiovou,“ uviedla. Počas celého podujatia bude otvorený inak neprístupný kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Tri popoludňajšie prednášky vyplnia program v Mestskom múzeu Sereď – Fándlyho fare. Podľa vedúcej Márie Dikovej si záujemcovia môžu vypočuť informácie o pôsobení katolíckej cirkvi v Seredi, o novej akvizícii fotografií a dokumentov o grófovi Štefanovi Takácsovi a jeho manželke Irme z obce Dolný Čepeň a o vojenskej histórii grófov Takács Tolvayovcov. „Celý deň bude možnosť prejsť expozíciami s odborným výkladom a na podvečer je pripravený koncert Tria Impression v múzejnej záhrade,“ uviedla.

Piešťanské Balneologické múzeum Imricha Wintera podľa riaditeľa Vladimíra Krupu pripravilo prezentáciu knihy o najvýznamnejších secesných stavbách Kúpeľného ostrova s názvom Hotel Thermia Palace a kúpele Irma i komentované prehliadky expozícií v hlavnej budove, vo Vile Dr. Lisku a Pamätnej izbe Ivana Krasku. Pripravené sú prednášky Jedy v prírode, Vajce, zázrak prírody a Zaujímavosti z reštaurovania sôch Pieta a sv. Jána Nepomuckého. Počas celého dňa si návštevníci môžu pozrieť a vyskúšať kroje zo zbierok múzea.

Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede umožní podľa pracovníčky Eriky Vizváry voľný vstup do expozícií. „Ponúkame komentovanú prehliadku výstav Svet víl a Šľachtické rody na Žitnom ostrove,“ uviedla.

V Bučanoch pri Trnave sa návštevníci Nyáryovskej kúrie – kultúrno-spoločenského centra dozvedia, ako to bolo „Keď sa páni zišli“. Scénky zo života rodu Zayovcov si pripravila skupina Fringia. Budú sa podľa riaditeľky centra Dagmar Novákovej konať aj remeselné tvorivé dielne na tému starodávneho občerstvenia a odznie aj koncert súboru Le nuove musiche.

Galantské Vlastivedné múzeum stavilo na výstavu legendárnej kovovej stavebnice Merkur, na ktorú pozýva nielen deti, ale aj dospelých, ktorí si radi zaspomínajú. Podľa Judit Pukkai z múzea pripravili prednášku Život na šľachtickom dvore v 16. a 17. storočí a koncert spevokolu Zoltána Kodálya. Okrem múzea budú mať v tento deň voľný vstup aj vodné kolové mlyny v Tomášikove a v Jelke.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x