13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

V severnom paláci hradu Strečno sprístupnili výstavu Farbohra skla

Považské múzeum sprístupnilo v severnom paláci hradu Strečno výstavu Farbohra skla profesionálnej sklárskej výtvarníčky a maliarky Petronely Vlhovej. Jej originálne obrazy a objekty zo skla ponúkajú podľa hovorkyne múzea Magdalény Lackovej pohľad do inej dimenzie vnímania reality.
      Doplnila, že Vlhová sa profesionálnemu spracovaniu skla v jeho úžitkovej a umeleckej podobe venuje od roku 1995. „Originalitou invenčného prejavu sa radí k pozoruhodným autorom sklárskeho a maliarskeho umenia na Slovensku. Venuje sa tvorbe úžitkového a umeleckého skla, dizajnérskej a interiérovej tvorbe zo skla, maľbe na sklo, tvorbe šperkov a voľnej maľbe,“ informovala hovorkyňa Považského múzea.
      „Aktívne sa zúčastňuje na kolektívnych výstavách sklárskej i maliarskej tvorby na Slovensku i v zahraničí. Za svoje diela získala niekoľko domácich i medzinárodných ocenení. V súčasnosti pôsobí ako konzervátorka skla a keramiky v Považskom múzeu,“ uviedla Lacková.
      Autorskú výstavu podľa nej sprevádza ústredný motív poznania duše, ktorý je súčasťou spirituálneho podtextu každého diela. „Cez zašifrované posolstvá odovzdávam milovníkom umenia informáciu, že v štruktúrach najhlbšieho vnímania sveta je každá ľudská duša jedinečná a svojou individualitou bytia sa stáva bezprostrednou súčasťou celej výstavy v danom momente, keď do nej vstúpi. Prostredníctvom tohto prejavu sa prihováram každému, kto vojde a nechá sa viesť nekonečnou nádherou jednotlivých farieb,“ dodala Vlhová.
      Výstava Farbohra skla je pre návštevníkov hradu Strečno prístupná do 31. augusta každý deň od 9.00 do 17.00 h.

Zdroj: TASR

Foto: sk.wikipedia.org

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články