11.5 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Tradíciu modrotlače v Moldave nad Bodvou prezentujú na výstave

Tradíciu modrotlače v Moldave nad Bodvou prezentuje výstava Zahalená v modrom. Jej súčasťou je aj miniatúrna modrotlačiarenská dielňa. Ako pre TASR povedala hovorkyňa mesta Jana Kovácsová, sprístupnená bude do konca júla v priestoroch Infocentra.
      „Autorka libreta výstavy etnografka Ľudmila Mitrová približuje výrobu modrotlače a techniku reverznej tlače v historických súvislostiach, ale aj v už neznámych dobových  pomenovaniach,“ povedala s tým, že výstava je doplnená aj o výsledky aktuálnej etnografickej štúdie Moniky Bodnár o modrotlačiaroch v Above. Súčasťou je tiež rodostrom modrotlačiarenského rodu Fink/ Finkey. „Dozvieme sa z neho napríklad to, že Finkeovci prišli do Moldavy zo Spišských Vlachov, že to boli evanjelici, že boli početnou a váženou rodinou, ktorá sa roztrúsila od New Yorku, cez Szatmárnémety až do dnešnej Pápy, kde doteraz sídli múzeum s fungujúcou modrotlačiarenskou dielňou,“ spresnila Kovácsová.

Tradíciu modrotlače v Moldave nad Bodvou prezentujú na výstave
Foto: modrotlac.sk


      Proces výroby približujú na výstave miniatúrne kópie náradí. Z pôvodných vzorov – štočkov – zas vznikol fyzický aj digitálny vzorkovník. „Pre modrotlačiarenských majstrov to kedysi bolo niečo podobné ako dnešné katalógy firiem,“ vysvetlila s tým, že návštevníci si môžu okrem iného pozrieť aj zapožičané autentické zbierkové predmety z fondu Baníckeho múzea v Rožňave.
      V priestoroch Infocentra je tiež pripravená popularizačná  brožúra, prístupná je aj na mestskom webe či v infokiosku.
      Výstavu zrealizovali s podporou Fondu malých projektov z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika- Maďarsko v rámci projektu Modrotlač – džínsovina monarchie. Následne poputuje do partnerského mesta Encs.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články