15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

V Pohraniciach chce investor zrealizovať bytovú výstavbu, ľudia sú však zatiaľ proti, podmienku má aj obec

Mladí ľudia sa chcú osamostatniť, tí starší zase bývať v lepšom, a tak sa mnohí obzerajú po pozemkoch, kde by si mohli svoj nový príbytok postaviť. A nevadí im ani súčasná drahota nielen pozemkov, ale aj stavebných materiálov.

Miestom, kde by si mohli nájsť či postaviť svoje nové bývanie je aj obec Pohranice, kde by mohlo vyrásť 42 rodinných domov a dva objekty občianskej vybavenosti. Informuje o tom obec na svojej stránke, pričom jej obyvatelia sa k tomu už začínajú vyjadrovať v komentároch pod statusom na sociálnej sieti. A väčšina so zámerom zrealizovať individuálnu bytovú výstavbu – nesúhlasí.

Dobrovoľníci sa v obci Pohranice pustili do upratovania obce (foto)

V Pohraniciach chce investor zrealizovať bytovú výstavbu, ľudia sú však zatiaľ proti, podmienku má aj obec
Zdroj: FB / Obec Pohranice

Záchranou by mohol byť kruhový objazd

„Obraciame sa na Vás, lebo nás zaujíma Vaše stanovisko a sme zvedaví na Váš názor,“ píše vedenie obce na svojej stránke, kde ďalej vysvetľuje, že boli oslovení Architektonickou kanceláriou Zelina – Ing. Arch. V. Zelinom, ktorý na obecnom zastupiteľstve konanom 1. februára tohto roka predstavil investičný zámer IBV Jágerská Alej, ktorý spadá do katastrálneho územia obce Pohranice. „Jedná sa o výstavbu 42 rodinných domov a dva objekty občianskej vybavenosti (obchod, služby). Na Obecnom zastupiteľstve sme sa uzniesli, že dáme Vám, našim občanom, priestor na vyjadrenie, čo si o investičnom zámere resp. o výstavbe v našej obci myslíte,“ dodáva na vysvetlenie vedenie obce, ktoré pripomienky a názory občanov očakáva do 30 dní od zverejnenia výzvy. 

Obce sa môžu do konca marca zapojiť do súťaže Dedina roka 2023

V Pohraniciach chce investor zrealizovať bytovú výstavbu, ľudia sú však zatiaľ proti, podmienku má aj obec
V Pohraniciach chce investor zrealizovať výstavbu 42 rodinných domov a dva objekty občianskej vybavenosti. Zdroj: FB / Obec Pohranice

„Môžete nám ich priniesť osobne na Obecný úrad, alebo poslať na e-mailovú adresu: starosta@pohranice.sk, alebo ich môžete vhodiť do poštovej schránky obecného úradu,“ uvádza sa na záver zverejneného investičného zámeru. „Na pracovnom obecnom zastupiteľstve sme sa zhodli, že pokiaľ nebude vyriešená dopravná infraštruktúra v obci, tak zatiaľ nebudeme mať k tejto výstavbe kladné stanovisko,“ povedal pre portál nitranoviny.sk starosta obce Ladislav Hajdu. Problémom má byť najmä križovatka na zlatomoraveckej ceste, pred ktorou bývajú na ceste od Pohraníc ráno medzi 7.00 a 8.00 hod veľké kolóny áut. „Už teraz je tam o tomto problém, lebo ľudia tam aj pol hodinu čakajú kým sa cez križovatku dostanú,“ ozrejmil starosta. A rovnaký problém majú aj tí vodiči, ktorí by sa chceli dostať do Nitry cez Lapáš.

Pri Močenku má vyrásť veterný park so siedmimi alebo deviatimi veternými turbínami

Cez deň síce tento problém nemajú, ráno je to ale veľmi zložité. „Pokiaľ sa toto nevyrieši, zatiaľ k tomu zrejme kladné stanovisko nedáme,“ zdupľoval starosta Pohraníc, podľa ktorého by bolo najlepším riešením postaviť na tomto „heraldickom“ bode okružnú križovatku. „Už na tom pracujeme. Mali sme pracovné stretnutie so Slovenskou správou ciest, ktorá má v správe túto štátnu cestu I. triedy, a podľa toho, či budú mať na nej nejaký investičný zámer, alebo nie, sa aj my rozhodneme. Pre nás by tam bol najlepší kruhový objazd,“ dodal na záver Ladislav Hajdu s tým, že už mali spoločné stretnutie aj so starostami okolitých obcí, na ktorom sformulovali žiadosť na vyriešenie tohto problému. V diskusii na sociálnej sieti sa proti výstavbe 42 rodinných domov zatiaľ stavajú aj občania Pohraníc.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x