13.1 C
Nitra
piatok, 17 mája, 2024

V Nitrianskom kraji vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách STÚPLA

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 3. kalendárnom týždni roku 2023 mierne stúpla v Nitrianskom kraji.

Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 58 vzoriek, z nich bola negatívna jedna. „V 17 vzorkách (29,31 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 41 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 3. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 3201 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 3164 (98,84 percenta) vzoriek,“ dodal.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x