13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

V Nitre sa kňazi stretli na Omši svätenia olejov

Viac ako 200 kňazov pôsobiacich v Nitrianskej diecéze zaplnilo vo Štvrtok Svätého týždňa 6. apríla 2023 predpoludním Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma na Nitrianskom hrade.

V Nitre sa kňazi stretli na Omši svätenia olejov
Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák

Stretli sa na Omši svätenia olejov, ktorú spolu s nimi celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák aj s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom. Ako v úvode liturgickej slávnosti biskup Viliam povedal: „Je to pre nás všetkých vzácna chvíľa, keď si chceme liturgickým slávením sv. omše svätenia olejov uvedomiť veľkú lásku Boha k nám, ktorý nás prostredníctvom svojej Cirkvi vedie po ceste spásy. Pre nás kňazov je to príležitosť vyjadriť vďaku za naše vyvolenie a povolanie, i ochotu v tomto duchu povedať Pánovi opäť svoje áno pri obnove kňazských sľubov, aby sme aj v budúcnosti s Božou pomocou napriek našim slabostiam obetavo pokračovali v kňazskej službe, za ktorú vám chcem drahí bratia kňazi a diakoni v tejto chvíli úprimne poďakovať“, čím poukázal na dôvod a podstatu tohto slávenia.

Na Veľký piatok bude v uliciach mesta Krížová cesta

V Nitre sa kňazi stretli na Omši svätenia olejov

Aj vo svojej homílii sa hlavný celebrant prihováral najmä kňazom myšlienkami zameranými na príklad Ježišovho pôsobenia a jeho paschálnu obetu, ako aj potrebu ich vernej kňazskej služby duchovných otcov s otcovskou autoritou prinášajúcich veriacim istotu a nádej. V tomto duchu ich preto v závere povzbudil aj k formovaniu sŕdc podľa Božského Srdca Ježišovho. V rámci liturgie si prítomní kňazi obnovili svoje kňazské sľuby a biskup Viliam posvätil aj olej katechumenov, olej chorých a krizmu, ktorú si kňazi následne vzali do svojich farností, kde ich budú používať najmä pri krstoch a vysluhovaní sviatosti pomazania chorých.

BISKUP VILIAM JUDÁK PRI UMÝVANÍ NÔH AKO POKORNOM GESTE PRVENSTVA SLUŽBY

Vo štvrtok Svätého týždňa 6. apríla 2023 celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma aj večernú sv. omšu, pri ktorej si spolu s veriacimi pripomenuli ustanovenie sviatosti kňazstva a ustanovenia Oltárnej sviatosti. Slávnostným kazateľom bol katedrálny kanonik Martin Štofko.

V Nitre sa kňazi stretli na Omši svätenia olejov
Obrad umývania nôh 12 mužom

Súčasťou sv. omše bol aj tradičný obrad umývania nôh 12 mužom, ktorý konal biskup Viliam, čím symbolicky prejavil službu lásky a pokorné gesto, ktoré vyhlasuje prvenstvo služby. V závere sv. omše preniesol hlavný celebrant Oltárnu sviatosť do bočného oltára v Pribinovej kaplnke, kde bola vystavená k poklone. Večernou omšou na pamiatku Pánovej večere sa začalo slávenie Veľkonočného trojdnia v katedrále – Bazilike sv. Emeráma, aj v celej Nitrianskej diecéze.

Foto: Tomáš Fečo, Mária Švecová/Človek a viera, Marek Mucha zdroj: Biskupstvo Nitra, TU

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x