-7.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

V Divadle Nová scéna môžete vidieť výstavu sôch slovenského sochára Jána Ťapáka

Diváci a diváčky môžu v Divadle Nová scéna vidieť výstavu sôch slovenského sochára Jána Ťapáka. Výstava bude prístupná do 30. júna.

Vystavených je 26 sôch, ktoré zahŕňajú staršiu tvorbu autora, ale aj novinky. Podporené sú svetelnými banermi s fotografiami diel, ktoré sú doplnené sprievodnými textami a tiež skicami. Na svojej stránke o tom informovalo Divadlo Nová scéna. Výstava je umiestnená v hornom aj dolnom foyeri. Venovaná je umelcovmu životnému jubileu.

V Divadle Nová scéna môžete vidieť výstavu sôch slovenského sochára Jána Ťapáka
Ján Ťapák, zdroj:novascena.sk

„Tvorbu Janka Ťapáka sledujem už od jeho začiatkov, nakoľko sme si ako rovesníci a konškoláci rozumeli nielen po umeleckej línii, ale najmä ľudsky. Oceňujem na jeho tvorbe to, s akým citom, múdrosťou a aj s humorom pristupuje k témam svojich diel a ako originálne, svojsky ich pretavuje do bronzu. Som presvedčená, že jeho výnimočné sochy, ale aj skice skrášlia a dotvoria interiér nášho divadla a divákom tak prinesú ďalší umelecký zážitok,“ uviedla generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová, od ktorej nápad pochádza. Doplnila, že Ťapák je s Divadlom Nová scéna spätý soškou Zlatej Múzy, ktorú vytvoril. Ide o ocenenie, ktoré začali odovzdávať minulý rok pri príležitosti 75. výročia svojho založenia. Prvým laureátom bol Karol Čálik.

Karol „Zbyšo“ FELIX: Snažíme sa dodržiavať všetky tradície, ako si ich pamätáme z detstva

V Divadle Nová scéna môžete vidieť výstavu sôch slovenského sochára Jána Ťapáka
Z tvorby Jána Ťapáka (zdroj: novascena.sk)

„Pri tejto výstave som si uvedomil odlišnosti umeleckých postupov – kým divadlo rozvíja myšlienku do deja, takzvane ju rozbaľuje, tak v sochárstve je to presne opačne. Všetky vnemy a inšpirácie sa sústreďujú a zhmotňujú do jedného objektu. Beriem to ako veľmi príjemnú výzvu. A sám som zvedavý, ako bude symbióza umenia divadelného a sochárskeho ladiť. Som presvedčený o tom, že vo chvíľach pred a po predstavení, ľudí poteší pozrieť si ďalšiu formu umenia. A mám dokonca plastiku s vyslovene divadelnou témou – Rómeo a Júlia,“ povedal autor vystavených diel Ján Ťapák.

Ján Ťapák sa narodil 27. decembra 1962 v Bratislave.
V rokoch 1978 – 1982 študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo u prof. Ludwika Korkoša a Jána Šicka a v rokoch 1983-1989 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení sochárstva u prof. Ladislava Snopeka a Jána Kulicha.
Od ukončenia školy sa venuje voľnej sochárskej tvorbe, ale i kresbe a maľbe. V roku 1997 získal štipendium Nadácie Mikuláša Galandu a v roku 2004 štipendium nadácie Pollock-Krasner Foundation. Absolvoval sochárske sympóziá na Slovensku, v Rakúsku, Nemecku a Taliansku a je autorom viacerých exteriérových monumentálnych sochárskych diel i realizácií do interiérov. Úzko spolupracuje so súborom Lúčnica i s inými kultúrnymi inštitúciami ako autor scénických a kostýmových návrhov. Má za sebou množstvo samostatných i kolektívnych výstav a jeho diela sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.
Žije v Bratislave a tvorí vo svojom sochárskom ateliéri v Slovenskom Grobe.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články