19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

V Cabaji-Čápore na fašiangy hodovali, veselili sa aj pochovávali basu

Fašiangy sú obdobie, na ktoré sa teší vari každý, pretože vtedy sa po dlhom pôste môže začať opäť hodovať a veseliť sa. Na mnohých dedinách, ale aj v mestách či mestečkách, sa pre ľudí organizujú zabíjačkové hody spojené s dobrým jedlom, pochodmi v maskách, karnevalom a zakončené veselicou.

Zabíjačku spojenú s konzumáciou zabíjačkových dobrôt a zakončenú veselicou až do skorého rána zorganizovali na fašiangy aj v Cabaji-Čápore. Už od skorého rána sa na nádvorí kultúrneho domu konala zabíjačka, počas ktorej starosta obce Pavol Lehoťák s poslancami asistovali mäsiarovi Andrejovi Bučkovi. V kotloch sa varila voda, neskôr rozvoniavala domáca škvarená masť a oškvarky, hurky, klobásky… Zákazníci chodili, nakupovali mäso a zabíjačkové špeciality.

V Cabaji-Čápore na fašiangy hodovali, veselili sa aj pochovávali basu
Na fašiangy prišiel pozrieť do Cabaja-Čápora aj nitriansky župan Branislav Becík (vpravo). Foto IB

Ľudia odchádzali domov spokojní, veselí a vytancovaní

Počas zabíjačky navštívil dedinu aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík, ba vo víre karnevalu a fašiangového programu v Kultúrnom dome sa so svojimi spolupracovníkmi ocitla aj poslankyňa Národnej rady Eva Hudecová, ktorej sa fašiangy v Cabaji-Čápore veľmi páčili. Vyzdobená sála Kultúrneho domu, za čo patrí veľká vďaka Natálii Pristachovej a jej pomocníčkam Zuzke aj Kristínke, patrila popoludní od 15-tej hodiny deťom a karnevalu. Divadelníčky Zuzka Kľačanová, Marika Backárová a ďalšie pripravili pre deti milé prekvapenie. Pýtate sa aké? No predsa také, že aj oni sami sa poobliekali do karnevalových masiek a rozdávali deťom nielen sladkosti, ale aj radosť a úsmev do detských tváričiek.

Fašiangový program pripravuje pre svojich obyvateľov aj Nitra a jej mestské časti

V Cabaji-Čápore na fašiangy hodovali, veselili sa aj pochovávali basu
O zábavu nebola na fašiangy v Cabaji-Čápore núdza. Foto: IB

O 16-tej hodine privítala všetkých prítomných moderátorka Lucka Orel a oboznámila ich s programom. Počas celého večera sa o zábavu starala hudobná produkcia v podaní Maťa Live+DJ Gabriel. Po prvom tanečnom kolečku sa predstavili so svojou scénkou ,,Úsmeváci“, a veru bolo že to úsmevov neúrekom! Predviedli sa s rozprávkou „Soľ nad zlato“, lenže príbeh tentoraz vyšiel z „pera“ Emilka Kováča. Neskôr sa scénky striedali s tanečnými kolami, a tak bolo zábavy neúrekom. Svoj diel pridali aj členovia spevokolu Nádej, ktorí predstavili svoju „susedskú návštevu“.

Vyvrcholením nitrianskych fašiangov bude veľký karnevalový sprievod mestom

V Cabaji-Čápore na fašiangy hodovali, veselili sa aj pochovávali basu
Hostí na fašiangy zabávali v Kultúrnom dome aj malí ,,Úsmeváci“. Foto: IB

Pochovania basy sa tento rok „zhostili“ Úsmeváci. Basa je teda pochovaná, ale nie na dlho, lebo o štyridsať dní sa s ňou opäť stretneme. Zábava potom pokračovala do neskorých večerných hodín. Na stoloch nechýbali šišky a fánky, ktoré pripravila členka kultúrnej komisie Valika Kompasová s dievčatami. Cabaj-Čáporčania ďakujú všetkým, ktorí akoukoľvek prácou pomohli pri organizovaní, zdobení, prípravách alebo s obsluhou hostí, a prispeli tak k vydarenému priebehu fašiangov, pretože ľudia odchádzali domov spokojní, veselí a vytancovaní.

V Cabaji-Čápore na fašiangy hodovali, veselili sa aj pochovávali basu
Už od skorého rána sa na nádvorí kultúrneho domu konala zabíjačka, pri ktorej mäsiarovi „asistovali“ aj starosta Pavol Lehoťák (druhý zľava) a obecní poslanci. Foto: IB

(IB)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x