15.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

V Anglicku a Walese zvýšia vek na uzavretie manželstva zo 16 na 18 rokov

Britskí zákonodarcovia v piatok schválili zvýšenie minimálneho veku na uzavretie manželstva v Anglicku a Walese zo 16 na 18 rokov. Predchádzala tomu nátlaková kampaň, do ktorej sa zapojili obete nútených detských sobášov.
      

Zákon o manželstve a občianskom partnerstve (Minimum Age) prešiel záverečnou fázou schvaľovania v Dolnej snemovni hladko. Pred tým, ako sa stane zákonom, ho ešte musí prijať Snemovňa lordov, horná komora britského parlamentu, informovala agentúra AFP.
      V súčasnosti môže v Anglicku a Walese uzavrieť manželstvo ktokoľvek vo veku 16 alebo 17 rokov, ak má na tento krok súhlas svojich rodičov.
      Aktivisti však v tejto súvislosti upozorňujú, že  v príliš veľa prípadoch sú rodičia spoluvinníkmi pri „predaji“ svojich maloletých dcér na dohodnuté manželstvá.
      

V Anglicku a Walese zvýšia vek na uzavretie manželstva zo 16 na 18 rokov
Zdroj: Invia.sk

Predkladateľka zákona Pauline Lathamová z Konzervatívnej strany na margo zákona uviedla, že ide o „obrovský krok správnym smerom“, vďaka ktorému sa Anglicko a Wales pripojili ku kampani OSN proti detským manželstvám, ktorej je Spojené kráľovstvo signatárom.
      Anna McMorrinová z opozičnej Labouristickej strany upozornila na skutočnosť, že mladý človek musí zostať vo vzdelávacom systéme do 18 rokov, ale v šestnástich sa môže vydať, „je mätúca a nemá v 21. storočí miesto“.
      Vláda Spojeného kráľovstva nalieha na decentralizované správy Škótska a Severného Írska, kde sa 16- a 17-roční stále môžu sobášiť bez súhlasu rodičov, aby sa pridali k iniciatíve.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články