16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

ÚSTAVNÝ SÚD: Podmieňovanie vstupu do prevádzok covid preukazom a testom nie je protiústavné (dokument)

Obmedzenie nezaočkovaných osôb je ospravedlniteľné predovšetkým početnými prípadmi komplikovaného priebehu ochorenia COVID-19 u týchto osôb, s ktorým je spojená záťaž zdravotníckeho systému v miere ohrozujúcej systém poskytovania zdravotnej starostlivosti všetkým osobám, a tým aj ochranu verejného zdravia.

Je koniec: Český Najvyšší správny súd pustil neočkovaných do reštaurácií

Ústavný súd konštatoval, že napadnutá právna úprava sleduje legitímne ciele a zakladá potrebný legislatívny priestor pri prijímanie normatívnych opatrení ÚVZ a regionálnych ÚVZ, ktoré sú spôsobilé svojimi účinkami napomôcť naplneniu cieľov sledovaných touto právnou úpravou. Legitímny cieľ napadnutej úpravy vyvážil skutočnosť, že zdravotný stav osôb, ktorým kontraindikácie znemožňujú očkovanie, vyhodnotil ako kvalifikovaný a teda zakázaný dôvod rozdielneho zaobchádzania.

Česi sa tešia. Rozhodnutím súdu už môžu slobodne vstupovať do stravovacích aj mnohých ďalších prevádzok. A čo my na Slovensku? Spíme?

Ústavný súd Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí pléna 16. februára 2022 vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 14/2021 o návrhu skupiny 30 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na začatie konania podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky o súlade ustanovenia § 48 ods. 4 písm. z) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 12 ods. 2 a čl. 13 ods. 1 písm. a), ods. 2, 3 a 4 Ústavy Slovenskej republiky nálezom takto rozhodol:

Návrhu n e v y h o v u j e .

Podľa § 67 zákona o ústavnom súde pripája k tomuto rozhodnutiu odlišné stanovisko sudca Peter Straka, ktoré sa týka výroku a odôvodnenia rozhodnutia.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články