13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Česi sa tešia. Rozhodnutím súdu už môžu slobodne vstupovať do stravovacích aj mnohých ďalších prevádzok. A čo my na Slovensku? Spíme?

Situácia v Česku sa začína pomaly normalizovať. Platí to o koronavírusových opatreniach, ktoré sa vláde pomaly rúcajú. Zásluhu na tom má aj Najvyšší správny súd, ktorý zrušil jej mimoriadne opatrenie.

Česi, na rozdiel od Slovákov, budú už môcť ísť slobodne do reštaurácií a stravovacích podnikov. A to napriek tomu, že majú stále vysoké počty tých, ktorí sú pozitívne testovaní na koronavírus. Podľa portálu novinky.cz totiž Najvyšší správny súd (NSS) zrušil mimoriadne opatrenie, podľa ktorého mali zakázaný vstup do stravovacích podnikov, klubov, ale aj do krátkodobého ubytovania ľudia bez dokončeného očkovania alebo po prekonanej chorobe.

Cieľom opatrenia však nemôže byť nepriamo donútiť občanov k očkovaniu

Cez mimoriadne opatrenia sa dobrovoľné očkovanie vlastne stalo povinné

„Ministerstvo nemá oporu na obmedzovanie tohto typu prevádzok v tzv. pandemickom zákone, ak nejde o technické opatrenia, ako je napríklad používanie dezinfekcie či rozmiestnenie miest na sedenie. Ich činnosť by ministerstvo mohlo obmedziť len podľa zákona o ochrane verejného zdravia, ale to len voči osobám podozrivým z nákazy,“ vysvetlil predsedu senátu NSS Petr Mikeš, podľa ktorého podozrivým z nákazy nemôže byť bez ďalšieho každý. To by bolo mysliteľné iba za situácie, kedy by bola celá Česká republika označená za ohnisko nákazy. „Cieľom opatrenia však nemôže byť nepriamo donútiť občanov k očkovaniu,“ dodal Mikeš. Súd tiež upozornil s odkazom na argumentáciu ministerstva, že cieľom opatrenia v tejto podobe nemôže byť to, aby občania boli nútení do očkovania, ktoré je dobrovoľné.

MIMORIADNE: Časť zákona hovoriaca o izolácii a karanténe je PROTIÚSTAVNÁ, rozhodol Ústavný súd

„Cieľom opatrenia však nemôže byť nepriamo donútiť občanov k očkovaniu. Tým by sa totiž z dobrovoľného očkovania stalo prostredníctvom mimoriadneho opatrenia očkovanie povinné, pretože osobám neočkovaným by neostávalo nič iné, než sa nechať naočkovať, ak by chceli bežne žiť,“ zdôraznil predseda senátu Najvyššieho správneho súdu. Sudcovia ale nechali opatrenia z 29. 12. 2021 v platnosti ešte týždeň, potom prestane platiť. K týždennej lehote, ktorá teraz nadobudla platnosť, súd pristúpil vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu, ktorej zvládanie je podľa verdiktu v rukách moci výkonné, nie súdne. „Ministerstvo má za existujúcej legislatívy tri možnosti. Buď vyhodnotiť situáciu tak, že situácia je taká zlá, že každého je možné považovať za podozrivého z nákazy, alebo sa obrátiť na vládu, aby vyhlásila núdzový stav. A samozrejme je tu možnosť, že túto oblasť ponechá bez regulácie,“ skonštatoval Mikeš.

Šialené, toto s nami počas Covidu robili a robia. Musíte si vybrať. Strach a poslušnosť, alebo pocit viny a sankcie. Čo si vyberiete? Najlepšia je sloboda!

K zrušeniu mimoriadnych opatrení pristúpil súd na základe žaloby ženy z Brna

„Ministerstvo zdravotníctva by za súčasného znenia pandemického zákona obdobnú úpravu mohlo prijať len vtedy, ak by boli naplnené podmienky zákona o ochrane verejného zdravia. Muselo by teda tvrdiť a preukázať, že podozrivým z nákazy môže byť každý na území ČR. Pokiaľ tieto podmienky splnené nie sú, potom je na vláde, aby rozhodla, či je bez tejto regulácie schopná pandémiu zvládať alebo či to tak nie je, a pri splnení ďalších podmienok to je dôvod pre vyhlásenie núdzového stavu a prijatie obdobnej regulácie prostredníctvom krízového opatrenia vlády,“ dodal Mikeš. Súd prvého stupňa k zrušeniu opatrení pristúpil na základe žaloby ženy z Brna. 

Musíte si vybrať. Strach a poslušnosť, alebo pocit viny a sankcie

Zrušené ustanovenia zákazníkom zakazovali vstúpiť do prevádzok stravovacích služieb, hudobných, tanečných, herných a podobných spoločenských klubov a diskoték, herní a kasín a využiť krátkodobé a rekreačné ubytovacie služby, pokiaľ nesplnia podmienky, ktoré ministerstvo označuje ako tzv. bezinfekčnosť. Týmito podmienkami boli buď ukončené očkovanie, alebo prekonanie ochorenia Covid-19 v posledných 180 dňoch. Iba výnimočne bolo možné preukázať sa aj PCR testom. NSS má však na stole už ďalšie žaloby na platné opatrenia a nie je vylúčené, že aj ich z podobných dôvodov zruší.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články