19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Boris Kollár: Sudcovia potrebujú v prvom rade nové počítače a nie rušenie súdov

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vyzvala a požiadala poslancov Národnej rady (NR) SR o podporu zriadenia mestských súdov v Bratislave a Košiciach.

Návrhy sú súčasťou reformy súdnej mapy, podľa Kolíkovej sú jej kľúčovou časťou a ich cieľom je zefektívniť justíciu. Krátko pred hlasovaním vyzvala zákonodarcov, aby umožnili diskusiu v druhom čítaní, kde je ochotná rokovať o všetkom. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) podotkol, že sudcovia síce potrebujú nové budovy, no najmä nové počítače, a že nepotrebujú rušiť súdy.
      

Boris Kollár: Sudcovia potrebujú v prvom rade nové počítače a nie rušenie súdov

„Nie je pravda, že by to mohlo viesť k predlžovaniu konaní,“ vyhlásila Kolíková s tým, že aj vďaka zriadeniu mestských súdov sa vytvára priestor pre modernú justíciu. Dodala, že sa urýchlia konania a odbúrajú prieťahy. Poukázala na množstvo agendy na súdoch v Bratislave, návrh podľa nej vyrieši nerovné zaťaženie sudcov a umožní plne využiť ich špecializáciu. Podčiarkla, že zmeny sú aj súčasťou záväznej časti plánu obnovy. Vyzvala poslancov, aby aspoň umožnili diskusiu v druhom čítaní.
      

Kollár pripomenul, že sudcovia síce potrebujú klimatizáciu, ale v prvom rade nové počítače. Hlavne podľa neho nepotrebujú rušiť súdy. Vyzval ministerku, aby vyšla pred budovu NR SR a pozrela sa na protesty zamestnancov súdov. Má si vypočuť výhrady predsedov súdov a zistiť, či nájde súlad s jej návrhmi. Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský dodal, že len na budovy súdov má ísť 208 miliónov eur. Zaujíma ho, koľko z toho pôjde na budovu v Bratislave vzhľadom na trh s nehnuteľnosťami. Kolíkovej návrh podľa neho nie je nič iné „len realitný biznis a developerský projekt“.

Prečo zamestnanci súdu v Nitre protestujú? Tu sú dôvody


Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová nesúhlasí s Kollárovým vystúpením. Podčiarkla, že cieľom reformy súdnictva je zlepšenie jeho stavu. „Mrzí ma, že všetci tu otáčate, akoby išlo len o peniaze, tie sú len bonusom,“ podotkla s tým, že dnešný justičný systém nie je funkčný a treba ho zmeniť. Súdna mapa je podľa jej slov o tom, že sa má rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodovať pre ľudí.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články