14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Univerzitná nemocnica Martin patrí k lídrom v digitálnej patológii a modernej rádiológii

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) patrí k lídrom v oblasti digitálnej patológie a moderných intervenčných rádiologických metód. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) to povedal v piatok na pôde UNM po spustení robotického systému, ktorý využíva umelú inteligenciu pri intervenčných angiologických zákrokoch.

Srdce na dlani 2021: MUDr. Miroslava Bugárová, je to PANI lekárka!

Generálny riaditeľ UNM Dušan Krkoška podotkol, že intervenčná rádiológia je dlhé roky výkladnou skriňou nemocnice. „Podarilo sa nám získať robotické rameno. Je to inovatívna metóda a je prínosom pre pacienta i lekára z hľadiska bezpečnosti,“ skonštatoval s tým, že prístroj zakúpili v rámci výzvy operačného programu integrovaná infraštruktúra a jeho cena je 700.000 eur.

Univerzitná nemocnica Martin patrí k lídrom v digitálnej patológii a modernej rádiológii
Foto: unm.sk NN

Podľa prednostu Rádiologickej kliniky UNM Kamila Zeleňáka získala nemocnica možnosť využívať inovatívnu technológiu. „Terapeutické zákroky budeme môcť vykonávať pomocou robotického ramena. Obrovskou výhodou pre lekára bude výrazné zníženie radiačnej dávky. V princípe táto technológia umožňuje vykonávať terapeutické výkony aj z iného miesta, nielen v rámci nemocnice, ale aj v rámci štátu alebo iného kontinentu. Limitom je iba prenosová rýchlosť dát,“ uviedol Zeleňák.

Minister zdravotníctva sa zoznámil aj s digitalizáciou v Ústave patologickej anatómie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) a UNM. „Projekt digitalizácie umožňuje štandardizovať a zrýchliť diagnostické procesy. Súčasne implementovať prvky umelej inteligencie do hodnotiacich procesov skúmaných parametrov,“ vysvetlil prednosta ústavu Lukáš Plank.
      „Som veľmi rád, že aj Ministerstvo zdravotníctva SR participuje na týchto projektoch a pristupuje k tomu veľmi aktívne. Verím, že všetky rozbehnuté projekty sa úspešne dotiahnu do konca a v týchto dvoch veciach budeme patriť medzi špičku v Európe,“ uzavrel Lengvarský.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články