28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Príručka pomôže pri domácej rehabilitácii po prekonaní ochorenia COVID-19

Príručka regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu pomôže pacientom po prekonaní ochorenia COVID-19. V domácom prostredí bez nutnosti odborného dozoru môžu precvičovať jednotlivé cvičenia a zlepšiť tak dýchanie, odbúranie stresu či nechuť do jedla. V stanovisku to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Ochorenie COVID-19 spôsobuje u časti pacientov dlhodobé zdravotné problémy. WHO regionálny úrad pre Európu preto vydal príručku s názvom Podpora samorehabilitácie po chorobe súvisiacej s COVID-19. „Odborníci v nej radia, ako zvládnuť zdravotné komplikácie po prekonaní ochorenia a návrate z nemocnice,“ priblížila Eliášová.

Dostali ste covid? Rady MUDr. Šucha, ako sa začať liečiť

Lekár alebo zdravotnícky pracovník môže v príručke vyznačiť cvičenia, ktoré sú pre konkrétneho pacienta vhodné. Nájdu v nej informácie o zvládaní dýchavičnosti a dychovej nedostatočnosti, cvičenie po prepustení z nemocnice, riešenie problémov s hlasom, s jedením, pitím a prehĺtaním. Príručka tiež približuje riešenie problémov s pozornosťou, pamäťou a jasným myslením, zvládanie každodenných aktivít, riešenie problémov so stresom a zmenami nálad a spresňuje kedy kontaktovať zdravotníckeho pracovníka.

Príručka na stiahnutie je dostupná na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články