19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

UNESCO: Medzinárodný deň boja proti násiliu na školách zacieli na kyberšikanu

Tohtoročný Medzinárodný deň boja proti násiliu a šikanovaniu na školách bude vo štvrtok 4. novembra venovaný téme „Riešenie kyberšikany a iných foriem online násilia zahŕňajúceho deti a mládež“. Informuje o tom stránka Slovenskej komisie pre UNESCO (SK UNESCO). Práve na  Generálnej konferencii UNESCO v roku 2019 schválili iniciatívu vyhlásiť prvý štvrtok v novembri za Medzinárodný deň boja proti násiliu a šikanovaniu na školách.
      SK UNESCO v súvislosti zo zvolenou témou upozornila na fakt, že pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila výrazne i proces vzdelávania, ktorý sa stále viac a viac presúva do online prostredia. „Virtuálne prostredie síce ponúka príležitosti na spojenie a učenie sa, ale zároveň čoraz viac vystavuje deti a mladých ľudí riziku online násilia,“ upozornilo SK UNESCO s poukazom na dôkazy o narastajúcej miere kyberšikany. „V Európe 44 percent detí, ktoré boli pred ochorením COVID-19 vystavené kyberšikane, uvádza, že počas karantény sa tento problém zhoršil,“ dodáva SK UNESCO.
      Zvýrazňuje, že práve z tohto dôvodu formálne vzdelávanie môže a malo by hrať kľúčovú úlohu pri poskytovaní znalostí a zručností deťom a mladým ľuďom na identifikáciu online násilia a ochranu pred jeho rôznymi formami, či už je páchané rovesníkmi, alebo dospelými.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články