28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Trestne stíhaní vyšetrovatelia NAKA do práce ísť môžu a ja nie?! Hnevá sa advokát Martin Ribár (VIDEO)

Vo väzbe za ostatné takmer dva roky skončili nielen advokáti či sudcovia a prokurátori, ale aj policajní vyšetrovatelia. V tomto smere nemáme zrejme v celej Európe konkurenciu. Z väzby nedávno prepustený advokát Martin Ribár však hovorí o dvojakom metri.

Martina Ribára zadržali policajti v októbri 2019 v rámci akcie Apač spolu s ďašími 12-timi ľuďmi a vo väzbe strávil vyše 18 mesiacov, z toho 16,5 mesiaca bol v kolúznej, teda najprísnejšej väzbe. Do väzby sa dostal po výpovedi svojho bývalého klienta a kajúcnika v prípade skupiny takáčovcov. Vo videu, ktoré na facebookovom profile zverejnil Volodymyr Bondarčuk, sa vracia nielen k jeho prípadu, ale aj k prípadu štyroch zadržaným vyšetrovateľov NAKA.

Všíma si vojnu v polícii aj zadržanie vyšetrovateľov NAKA

Prokuratúra obvinila Ribára z toho, že mal navádzať svojho klienta na to, aby sa nepriznal k trestnému činu. Obžalobu na neho podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry koncom apríla a to z organizovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Slovenská advokátska komora však podala ústavnú sťažnosť a Ústavný súd ho v polovici mája prepustil na slobodu. Martin Ribár sa teraz rozhodol nahrať video, v ktorom zrovnal paralely jeho prípadu so štyrmi zadržanými a zakrátko prepustenými vyšetrovateľmi NAKA, pričom poukazuje na dvojaký meter v nich. Martin Ribár hneď v úvode priznáva, že si všíma nielen takzvanú vojnu v polícii, ale aj zadržanie príslušníkov NAKA, a potom ich následné prepustenie bratislavským Krajským súdom. Ten totiž skonštatoval, že dôvodom ich prepustenia z väzby bolo, že súd nevzhliadol dôvody ich trestného stíhania.

„Následne sa ozvali hlasy aby došlo k zastaveniu ich obvinenia a tiež trestného stíhania. Došlo k viacerým výzvam na ospravedlnenie sa týmto vyšetrovateľom a viacerí politici sa vyjadrovali v tom duchu, že ich treba podporovať, že sú to „naši chlapci“, a poukazovalo sa aj na prezumpciu neviny a na to, že by sa mali vrátiť k svojej práci,“ konštatuje  v úvode videa Ribár, podľa ktorého je nutné zdôrazniť, že rozhodnutie Krajského súdu o prepustení z väzby nie je bernou mincou pre rozhodnutie prokurátora ako bude ďalej postupovať v trestnom konaní. „Je nutné zdôrazniť, že väzobný súd, keď rozhoduje o väzbe, nehodnotí dôkazy s konečnou platnosťou tak, ako rozhoduje súd vo veci samej, teda keď súd rozhoduje o vine a treste,“ prízvukuje Ribár.

Z väzby ho síce prepustili, no nikto sa mu ospravedlnil

Prečo advokát spomína týchto vyšetrovateľov? „Na jednej strane preto, lebo títo vyšetrovatelia vyšetrovali aj môj prípad. Bol som väzobne stíhaný 18,5 mesiaca, z toho 16,5 mesiaca v kolúznej väzbe. Vyšetrovateľ NAKA mjr. Pavol Ďurka bol autorom môjho uznesenia o vznesení obvinenia, pričom Ústavný súd (ÚS), ktorý ma po 1,5 roku prepustil z väzby, skonštatoval zjavnú nadkvalifikáciu skutku, z ktorého som bol obvinený, čo bol jedným z dôvodov môjho prepustenia. Zároveň sa ÚS vo svojom rozhodnutí vyjadril k takzvaným profesným námietkam môjho stíhania. ÚS teda poukázal na to, že som stíhaný pre výkon môjho povolania, teda výkon advokácie,“ hovorí Ribár, ktorého mrzí, že po prepustení z väzby sa mu nikto neospravedlnil za to, že minimálne deväť mesiacov bol nezákonne väzobne stíhaný.

„Nikoho nezaujímalo z čoho žije moja žena a tri maloleté deti, ktorí zostali bez príjmu, pretože som bol jediným živiteľom rodiny,“ pridáva advokát, ktorý na toto poukazuje preto, lebo v celej situácii vidí dvojitý meter. „Na jednej strane sú tu trestne stíhaní vyšetrovatelia NAKA, ktorí sú označovaní ako „naši chlapci“. Je nutné povedať, že si stále ctím prezumpciu neviny, preto sa nevyjadrujem k tomu, či títo vyšetrovatelia sú vinní alebo nie. Je však nutné zdôrazniť, že výroky o tom, že má byť zastavené trestné stíhanie a zrušené obvinenie, na jednej strane u vyšetrovateľov NAKA, a na druhej strane po rozhodnutí ÚS sa nikto nevyjadroval o tom, že by malo byť moje trestné stíhanie zastavené a moje obvinenie zrušené,“ hovorí Ribár.

Trestne stíhaní vyšetrovatelia v práci pokračovať môžu, Ribár nie

Ribár je presvedčený, že je nutné poukázať na dvojitý prístup a na to, že takýto postup, akým je hodnotené prepustenie týchto vyšetrovateľov, je nedôvodným. „Napriek tomu, že na základe nálezu ÚS som bol prepustený z väzby som naďalej trestne stíhaný, mám pozastavený výkon advokátskej činnosti a nemôžem vykonávať činnosť advokáta do právoplatného rozhodnutia v mojej trestnej veci. Príde mi preto absurdné, že vyšetrovatelia NAKA, ktorí sú aj naďalej trestne stíhaní, by mali pokračovať vo svojej práci bez toho aby boli postavení mimo službu do právoplatného rozhodnutia o ich vine či nevine,“ konštatuje advokát Martin Ribár na záver videa.

Trestne stíhaní vyšetrovatelia NAKA do práce ísť môžu a ja nie?! Hnevá sa advokát Martin Ribár (VIDEO)

Advokát Martin Ribár je znechutený z dvojakého metra na neho a na „našich chlapcov“ z NAKA. Zdroj: screenshot video Volodymyr Bondarčuk

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články