23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Topoľčany: Pripravili komentované prehliadky budovy radnice

Mesto Topoľčany pripravilo pre záujemcov o históriu mesta komentovanú prehliadku radnice. Prehliadky sa uskutočnia vo dnes 27. apríla o 14.00 a 16.00 h, každá bude trvať približne 45 minút. Prezentáciu zabezpečí Bohuš Sasko z Tribečského múzea, informoval magistrát.

Budova radnice na Námestí M. R. Štefánika vznikla na mieste pôvodného mestského domu a je sídlom topoľčianskej samosprávy. O jej výstavbe rozhodlo hlasovanie mestskej rady v roku 1909. Nová budova radnice bola postavená v secesnom slohu podľa projektu budapeštianskeho architekta Imreho Szőtsa. Do základného kameňa stavby bol uložený pamätný spis. Slávnostné zasadnutie za účasti mnohých významných osobností sa v novej radnici konalo 27. januára 1912.

Prvé zmeny boli realizované v 60. rokoch 20. storočia, keď došlo k najväčším dispozičným zásahom do objektu, ktoré však nenarúšali základný výraz budovy. Stavba sa až na čiastočné úpravy a adaptácie na prízemí dodnes zachovala v podobe, v akej je zakreslená na zachovaných plánoch z roku 1910. Budova radnice v Topoľčanoch je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x