15.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Topoľčany: 110. výročie budovy radnice si mesto pripomenie novou bankovkou

Secesná budova radnice mesta Topoľčany oslavuje 110 rokov od svojho prvého slávnostného zasadnutia. Pri tej príležitosti vydáva samospráva bankovku s nulovou hodnotou. Pôjde o historicky prvú bankovku tohto typu vydanú mestom Topoľčany, informovala primátorka Alexandra Gieciová.

Bankovka bude vydaná na 30. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Topoľčanoch 2. februára. „Jej vydaním chceme občanom pripomenúť históriu mesta. Tvár Topoľčian je výrazne poznačená radikálnymi zmenami v architektúre. Radnica patrí k vzácnym stavbám, ktoré sa zachovali do dnešných dní a mesto je na ňu právom hrdé,“ skonštatovala Gieciová. Predaj bankovky sa začne o polnoci z 2. na 3. februára v Galérii Topoľčany. K dispozícii bude 4500 kusov, cena jednej bankovky bude tri eurá.

Topoľčany: 110. výročie budovy radnice si mesto pripomenie novou bankovkou
Foto: Archív NN

Mesto pri príležitosti 110. výročia budovy radnice pripravuje aj program pre verejnosť. Vo štvrtok 3. februára si záujemcovia počas dvoch komentovaných prehliadok o 9.00 a 11.00 h môžu pozrieť priestory radnice, výstavu historických fotografií v galérii a dozvedieť sa niečo o budove, ktorá je už desaťročia symbolom mesta.

Secesná budova radnice na Námestí M. R. Štefánika vznikla na mieste pôvodného mestského domu a je sídlom topoľčianskej samosprávy. O jej výstavbe rozhodlo hlasovanie mestskej rady v roku 1909. Budovu projektoval staviteľ Imrich Szöts, pôsobiaci v Budapešti. Do základného kameňa stavby bol uložený pamätný spis. Slávnostné zasadnutie za účasti mnohých významných osobností sa v novej radnici konalo 27. januára 1912. Posledná komplexná rekonštrukcia budovy sa uskutočnila v rokoch 1994 – 1996. Radnica v Topoľčanoch je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky.  

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články