18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Tohtoročné leto na Slovensku je poznačené výrazným výkyvom teplôt

Tohtoročné leto na Slovensku je poznačené výrazným výkyvom teplôt. Vyplýva to z klimatického zhodnotenia 32. týždňa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

„Po krátkej vlne horúčav v júni nasledovala v júli podstatne výraznejšia vlna horúčav, ktorá však bola v poslednej dekáde júla a predovšetkým v prvých dňoch augusta vystriedaná citeľným ochladením,“ ozrejmil SHMÚ. Spôsobilo to podľa neho, že priemerná mesačná teplota vzduchu v júli nebola taká vysoká, ako by to vyplývalo z hodnôt teploty vzduchu, ktoré boli zaznamenávané počas júlovej vlny horúčav.

„Zabrzdený bol aj výskyt tropických dní,“ dodal s tým, že napriek tomu v Dudinciach zaznamenali v júli 19 tropických dní a bola to tam tretia najvyššia hodnota tropických dní v júli aspoň od roku 1971. O jeden tropický deň menej (18) meteorológovia zaregistrovali na meteorologickej stanici v Kráľovej pri Senci a vo Veľkých Ripňanoch.

„Vzhľadom na to, že už je približne polovica augusta, tak ani v tohtoročnom auguste určite nebude počet tropických dní na Slovensku taký, aby sa mohol aspoň bližšie priblížiť k rekordným hodnotám,“ dodal SHMÚ.

Priblížil, že v súvislosti s pôdnym suchom je v povrchovej vrstve celé územie Slovenska bez rizika sucha. „V hlbšej vrstve pôdy pod 40 centimetrov je začínajúce sucho len lokálne na Pohroní, na Ponitrí a Považí je znížená dostupnosť pôdnej vlahy,“ spresnil.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x