19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

TIP NA KNIHU: Zlom moc negatívnych slov

„Slová sú semená, ktoré nám daroval Boh,“ povedal Vincent Šikula. A mne prišli na rozum, keď som čítala knihu Zlom moc negatívnych slov od Mary C. Busha. Vlastne vo mne rezonovali počas čítania celej tejto knihy. Upozorňujem, že kniha je kresťanskou literatúrou a v jej obsahu sa teda nachádzajú mnohé odkazy na sväté Písmo, opierajúc sa o vieru v Boha. Upozorňujem tých, ktorí by sa so svätým Písmom stretli prvýkrát, prípadne majú a priori voči kresťanskej literatúre vyhranený názor. Osobne si však myslím, že nikomu nie je na škodu dozvedieť sa ako sa dá na vec  pozrieť z tohto uhla pohľadu.

TIP NA KNIHU: Zlom moc negatívnych slov
Lucia Balagová

„Vyslovené slová majú nesmierny potenciál – či už budovať alebo rúcať,“ dozviete sa už hneď v anotácii knihy. „Mary C. Busha vás chce doviesť k víťazstvu nad zraňujúcimi, ponižujúcimi a urážlivými slovami.“ A to čo je dôležité: „Našťastie však, tieto slová nemajú posledné slovo.“

Autorka nás pozýva na cestu, pri ktorej sa pozriete do pokladnice svojich spomienok, preskúmate motívy stojace za zraňujúcimi slovami, ale pozriete sa i na to ako zrušiť ich účinok. Áno, naozaj sa to dá. Veď napokon, aj Waltovi Disneymu v mladosti ktosi povedal: „Nemáš žiadne kreatívne, originálne nápady.“  Ludwiga van Beethovena jeho učiteľ kritizoval: „Ako skladateľ nemá šancu uspieť.“ No našťastie nedovolili, aby ich tieto slová, či zlyhania obrali o ich túžby.

„Byť sám sebou vo svete, ktorý sa z vás neustále snaží urobiť čosi iné, je ten najväčší úspech,“ povedal Ralph Waldo Emerson. Nuž a táto kniha nás presviedča o tom, že to je možné. „Len žiť nestačí…človek musí mať aj slnečný svit, slobodu a drobný kvet,“ pritakal by Hans Christian Andersen.

TIP NA KNIHU: Zlom moc negatívnych slov
foto: ilustračné

Možno vás v knihe zaujmú i zvláštne témy ako napríklad samovrava. Vedeli ste, že je prirodzená? Nuž, bohužiaľ niektorí si myslia, že ňou trpia iba duševne chorí ľudia. Nie je to tak. Naopak. Samovrava je dokonca veľmi zdravá a je známkou zdravého rozumu. Vydýchli ste si? Tak to je dobre. Treba si ale ešte všímať to, čo pri samovrave vravíte.

Autorka sprevádza pomocou praktických rád, relevantných príkladov a zamyslením nad vlastnými – niekedy aj bolestnými – skúsenosťami. A z jej slov ide múdrosť a poznanie.  Po každej kapitole ponúka zamyslenie vo forme otázok, ktorými vás sprevádza nazrieť do vlastného vnútra a pracovať tak s odporúčaniami, ktoré ste našli v kapitole.

V knihe sa stretnete nielen so slovami a ich hĺbkou, ale tiež s pojmom sloboda, odpustenie, či poďakovanie. A dozviete sa Pravdu o vás.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články