9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

TIP NA KNIHU: …videl som ťa rásť

Erwin Thoma bol vo svojom živote inšpirovaný starým tesárom Gottliebom Bruggerom. Vďaka nemu postupne objavoval prastaré znalosti o dreve a prírode. A tieto znalosti vložil nielen do svojej práce, ale svojou knihou ich odovzdáva ďalším. Poetická Óda na drevo od chilského básnika Pabla Nerudu, ktorou kniha začína a ktorá  jej poskytuje i názov, čitateľovi krásne otvára scénu prírody a zvolenú tému.

„Ach, jakkoliv mnoho znám

a jakkoliv mnoho poznávam,

ze všeho nejlepší

přítelkyní

je pro mne dřevo.“

„Tebe znám, tebe miluji,

videl jsem tě růst,

dřevo.“

     Patríte k tým, čo hľadajú odpovede na otázky o stromoch, dreve a zdravom životnom prostredí? V tom prípade je táto kniha práve pre vás. Ale poďme si ju predstaviť postupne.

TIP NA KNIHU: ...videl som ťa rásť

     Mesiac. Ovplyvňuje príliv a odliv. Aký však majú mesačné fázy vplyv na nádherný prírodný materiál drevo? Viete, že fáza mesiaca pri ťažbe dreva môže ovplyvniť jeho kvalitu? A ako na to reaguje lykožrút? Fascinujúce súvislosti medzi Mesiacom a drevom odhalíte v prvej časti knihy pod názvom „Měsíční dřevo“.  

     „…co je asi důležitější: hledat a najít vědecký důkaz pro toto pozorování, nebo se proste radovat z poznatku, že je možná přirozená ochrana dřeva bez použití jedů a chemie a že začína už v lese při výběru stromů a okamžiku sklizně dřeva.“

     Ako dáva prvá časť knihy tušiť, príroda nám podáva ruku vo forme darov, ktoré sa musíme naučiť pochopiť a prijať do svojho života. Odmenou nám bude život v harmónii a nezaťažené životné prostredie.

     Chceli by ste vedieť ako vyzerajú celodrevené obytné riešenia postavené podľa biologických stavebných zásad? A chceli by ste vedieť, či je takéto riešenie finančne dostupné pre bežného človeka? Tak práve to ukazuje druhá časť knihy pod názvom „Člověk a strom“.

      Ako veľmi škodlivé sú chemické prostriedky na ošetrenie dreva? Čo znamená chémia v dreve? Vedeli ste, že v roku 1993 boli za použitie impregnačných prostriedkov uložené dva podmienečné tresty odňatia slobody a vysoká platba odškodného? Čo všetko môžu spôsobiť takéto chemické látky? A je vôbec nutné ich používať?

     „Od jednoduchého krovu až po masívní dřevenou postel, od dřevěné terasy až po záhradní plot nám není známa jediná oblast použití, která by ospravedlňovala nasazení škodlivých chemikálií. Musíme naše dřevo pouze správně spracovávat!“

     A nie sú to len otázky materiálu a stavebných zásad, ktoré nám táto časť knihy odhaľuje. Sú to tiež pohľady na mobilitu, odpad, či energetické kolobehy.

     Kniha dáva mnohé podnety ako do svojho života prijať „drevenú“ prírodu. Ísť „novými“ cestami a zmeniť pohľad na tento materiál – a nie iba na materiál – však môže znamenať i to, že nie každý vie aké otázky klásť a čo všetko si všímať.  Viete napríklad, čo je dôležité pri kúpe a výbere dreva alebo pri jeho ošetrovaní? Zneisteli ste? Práve s tým pomáha tretia časť knihy „Informace a služby“.

TIP NA KNIHU: ...videl som ťa rásť
Lucia Balagová

     Autor vo vás otvorí otázky. Treba však byť pripravený na to, že nejde o čítanie románu. Ide o knihu, v ktorej sa snúbi faktografia a praktické rady s príbehom. Kniha, kde skúsenosť, či múdrosť dedov stoja pred vedeckým potvrdením, avšak vedu nepopierajú. Kniha, ktorá nás vyzýva:

     „Obohacujme, oživujme a zachovávajme svým vědomým jednáním poklady přírody, ktoré mají převzít naše deti. Odměnou bude naplnění, radost ze života a veľký krok kupředu při hledání našeho vlastního tajemství.

     …videl som ťa rásť  / ….viděl jsem tě růstje predchodcom knihy Tajná reč stromov.      

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články