23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

TIP na KNIHU: Pomalý oheň od Pauly Hawkins

Psychologický triler Pomalý oheň, od bestsellerovej britskej autorky Pauly Hawkins, je jedným z najočakávanejších príbehov v žánri krimi tejto knižnej sezóny. Radi by sme vám priblížili zákulisné informácie o tom, odkiaľ kde sa autorka inšpirovala a prečo si do príbehu vybrala konkrétne lokácie. 

Ako vznikal príbeh

Knihu Pomalý oheň začala autorka písať na jeseň roku 2017. Niekoľkokrát text upravila, ale stále s ním nebola spokojná. Pustila sa teda do samostatného príbehu o dvoch ženách, ktoré mali podobne ťažké osudy. Jedna z nich trpela traumou z mladosti, druhá prišla o manžela a osamela. S celým textom autorka ďalej nepracovala, ale zamerala sa iba na detailné vykreslenie charakterov dvoch žien. A práve okolo postáv Laury a Irene vystavala dej novej knihy. Pri tvorbe ďalších postáv myslela na to, že ľudia nie sú len „dobrí“ a „zlí“, ale že ich vnútorný svet je omnoho pestrejší. Jej hrdinky majú za sebou ťažkú minulosť, často trpeli, ale vyrovnali sa s tragédiou, trápením a stratou. Ako sa príbeh ďalej vyvíjal, Paula Hawkins si uvedomila, že jednou z hlavných tém, o ktorej píše, je vnútorné vysporiadanie sa s okolnosťami, ktoré nás v živote postretnú.

TIP na KNIHU: Pomalý oheň od Pauly Hawkins

Výber lokácií

Prostredie, v ktorom sa kniha odohráva, odkazuje na miesta v Londýne, ktoré autorka dobre pozná a sú v blízkosti jej domu. Často sa ráno prechádza popri Regent´s Canal, sleduje ľudí a pristavené lode. Ako sama priznala, niekedy počas prechádzok vníma okolie inak, ako bežní ľudia, čo súvisí s jej prácou spisovateľky detektívok. Kríky, tmavé miesta, zabudnuté ulice, to sú všetko miesta, kde by prípadný páchateľ mohol skryť telo mŕtveho. Rovnako pozorovala aj staré odstavené lode a hausbóty. Pri jednom takom jej zišlo na um, že tu by mohla byť mŕtvola ukrytá aj niekoľko dní či týždňov a nikto by na to neprišiel. Tak vznikol nápad, pridať tento prvok do knihy. Zločin je nakoniec vykreslený trochu inak, no autorka vedela, že pôjde o nájdenie tela na lodi. Ostatné akcie prebiehajú v historických uliciach, na námestiach a v okolí rieky. Južne od Regent´s Canal je stará štvrť Clerkenwell, kde sama autorka žije. Tu bývajú aj jej postavy – Laura a Irene. V 19. storočí malo toto miesto povesť najnebezpečnejšej lokality v Londýne. Časy sa zmenili a dnes je to veľmi obľúbený verejný priestor s množstvom obchodov a služieb. Stále sa tu však nájdu osamelí ľudia s pohnutými osudmi, s ktorými sa autorka dennodenne stretáva a chtiac či nechtiac, stávajú sa jej inšpiráciou pri písaní.

Kniha Pomalý oheň je už v predaji. Jej napínavý dej a netradičné lokácie určite zaujmú všetkých fanúšikov krimi.

Zdroj: Saša Petrášová, SLOVART

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články