8.7 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Oslava okrúhlych knižných „narodenín“ – knihy Braňa Jobusa urobili radosť stotisíc čitateľom


Knižný aj kalendárny rok je skoro na konci, ale stihli sme ešte osláviť tento fantastický míľnik.

Medzi našich čitateľov doputovalo do decembra 2021 neuveriteľných 100.000 kníh Jobusových, teda rozprávok a príbehov, ktoré napísal Branislav Jobus. Prvá autorova kniha vyšla vo Vydavateľstve SLOVART v roku 2010, potom pridával jednu ročne, niekedy aj dve. Jeho hrdinovia si získali srdcia a pobavili malých aj veľkých čitateľov, lebo Jobusov bláznivý humor je pre deti neodolateľný.

Oslava okrúhlych knižných „narodenín“ – knihy Braňa Jobusa urobili radosť stotisíc čitateľom
Braňo Jobus

Na štrnástich vydaných knihách s Braňom spolupracovali rôzni ilustrátori a ilustrátorky, ktorých môžete ešte do konca roka spoznať na výstave Jobusovky v piešťanskej mestskej knižnici:


Emília Jesenská – ilustrátorka a grafická dizajnérka pripravila ilustrácie do knihy Braňa Jobusa Žubrienky inštalatérky (2017)
Filip Horník – ilustrátor a dizajnér spolupracoval s obľúbeným autorom kníh pre deti na knihách Zberný dvor (2019), Ako šarkan Kyber Šikana pristál na streche základnej školy (2020) a Odpadkový fantóm (2021)
Igor Derevenec – ilustrátor, grafik a grafický dizajnér ilustroval najväčší počet Jobusoviek: Zázračné rozprávky (2009), Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010), Ako muflón Ancijáš cestoval na západ (2011), Láskavé rozprávky (2012), Komisár Mrodge (2012), Ako muflón Ancijáš sľub dodržal (2013), Muflón Ancijáš a mimozemšťan (2018)
Katarína Macurová – ilustrátorka, grafička a spisovateľka; výber výtvarnej techniky prispôsobuje povahe príbehu, ktorý ilustruje. Vytvorila ilustrácie k Jobusovke Ja nič, ja muzikant (2014)
Lea Schulze Točeková – ilustrátorka, ktorá sa intenzívne zaoberá všetkými možnými aspektmi ilustrácie a ilustrovala Jobusovu knihu Plajko (2015)
Martin Ondrušek – ilustrátor, dizajnér a art director vytvoril ilustrácie ku knihe Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja (2020)
Jana Malatincová – Zvon

Braňo Jobus je fenomén. Fanúšikovia ho poznajú ako člena kapiel Karpatské Chrbáty, Vrbovskí víťazi alebo Abusus; návštevníci festivalov Pohoda, Vrbovské vetry a Huncútko zas ako moderátora a organizátora. Branuško, ako ho mnohí volajú, hosťuje v rôznych projektoch ako napríklad Bolo nás 11 s pánom Lasicom a inými významnými slovenskými hudobníkmi v divadle L+S. Ďalej spolupracoval so skupinou Para na piesni Doma dobre s Horkýže slíže v piesňach Superstar CS, Nerob a v projekte Neuropa s Michalom Kaščákom.
Počas celého roku chodí Braňo Jobus na besedy o knihách Jobusových do škôl či knižníc po celom Slovensku. Ku knihám má pre deti pripravené dramatizované čítanie a pesničky a je naozaj zážitok vidieť, akú pozornosť mu venujú.
Viac sa o ňom dočítate na jeho stránke branojobus.sk

Zdroj: SLOVART

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články