-0.6 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

TIP NA KNIHU: Ondrejova kráľovná

Nebudem tajiť, že rada prezentujem tvorbu spisovateľky Zlaty Dônčovej. Ale možno je načase povedať aj to, prečo a ktoré knihy od nej ma zaujali.  Počuli ste už o ojedinelej vzbure žien v slovenských dejinách? Začala 18. marca 1771. Prievidžanky ovládali mesto vyše mesiaca. A viete za čo bojovali? Vzbure predchádzalo zrušenie výsad slobodného kráľovského mesta z roku 1383. Spor o tieto práva trval celú polovicu 18. storočia.  A ženy zazlievali senátorom, že nič nevyriešili. Ako to skončilo?

Nebudem vám prezrádzať presný dej knihy, ale poviem vám, že vychádza práve z tejto historickej udalosti. Ženy vedené Ančou Kardošovou sa snažili bojovať  proti Bojnickému grófovi Pálffymu. Dúfali v spravodlivosť tej, ktorá sedela vtedy na tróne – Márie Terézie.

S akou zbraňou bojuješ, takou zhynieš, vraví sa.A zrejme takto uvažovala po potlačení vzbury aj zemepanská stolica v Nitre. 16. mája 1771 potvrdila rozsudok a 8 žien dostalo trest po 60 palíc. Podľa historických údajov bol tento výkon trestu maximálne brutálny. Ženy nielen omdlievali, ale niektoré i predčasne porodili. Z čoho vyplýva, že rozsudok nešetril ani tehotné. A čo na to kráľovná? Vrátila mestu napokon jeho výsady?

„Pán sa zlostne zasmial. Pravda, už to je škandál, že na tróne sedí baba. A panuje inak, ako sa doteraz vládlo. Trúfa si na všakovakú nedobizeň. Tuším príde koniec sveta, keď ženy ním krútia.“

Zaujíma vás príbeh vzbury prievidzských žien? Román poskytuje umelecké stvárnenie zápasu o spravodlivosť, odkrývajúc tak nahotu krivdy a nespravodlivosti.  Nečakajte presný popis udalostí, či nebodaj vykonania spomínaného rozsudku. Ten je uvedený len veľmi okrajovo.

TIP NA KNIHU: Ondrejova kráľovná

Dielo je písané typickým Dônčovej jazykom. Jazykom vytrhnutým z tejto doby. O to viac však pripomína doby minulé a o to lepšie vtiahne vnímavého čitateľa do iného sveta.

A kto je vlastne Ondrejova kráľovná? To prezradím. Tereza.

„Amazonka? – nepochopil.  Veď bola u vás. Na koni vás prišla pozdraviť. Oči najtemnejší smaragd, vlasy tečúce zlato a nosí meno kráľovnej.“

Knihu síce už nekúpite v kníhkupectvách, ale môžete ju nájsť v antikvariátoch.  Ceny sa pohybujú od 2 – 6 Eur. Myslím, že to stojí za to. Naviac, je vhodná aj pre mladších čitateľov (od 16 rokov), pokiaľ ich uvedená téma zaujíma.

Lucia Balagová, lucia.balagova@nitranoviny.sk

Prečítajte si tiež

Najnovšie články