17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Artur BEKMATOV: V celom meste nie je jediný pamätník venovaný SNP

PIATY PAMÄTNIK OBETIAM KOMUNIZMU V NITRE. „A NENÍ TO MÁLO, ANTONE PAVLOVIČI?“

Nitra je v niektorých ohľadoch zvláštne mesto. V celom meste nie je jediný pamätník venovaný SNP.

Artur BEKMATOV: V celom meste nie je jediný pamätník venovaný SNP
Artur Bekmatov

Pamätnú tabuľu s bustou mladého antifašistu Eugena Gudernu sme nechali na budove gymnázia napospas piaristom, ktorí ju po reštitúciách barbarsky strhli a dnes na ňu sadá prach v depozitári Ponitrianskeho múzea.

A macošské chovanie k antifašistickej tradícii Nitry potvrdzuje aj fakt, že s výnimkou pár jednotlivcov nemáme pod Zoborom ani len šajnu o miestnom rodákovi Karolovi Gabulovi Krížovi, pilotovi interbrigád a hrdinovi Španielskej občianskej vojny…

Zato pamätníkov obetí komunizmu v meste nájdete hneď štyri (pred mestským úradom, na budove väznice, na budove tržnice a na Dome módy).

A to nepočítam nešťastnú maľbu na budove Domova opatrovateľských služieb z minulého roku.

Ale primátor si povedal, že to nestačí. A tak ideme do centra mesta ešte vtesnať niekoľko kusov Berlínskeho múru.

Nitra bude len 18. mesto s kusmi Berlínskeho múru – vyžíva sa v unikátnosti primátor. Mohli by sme byť však ešte unikátnejší.

Čo tak vybudovať v Nitre pamätník obetí kapitalizmu, pán primátor? Nielen desiatok zastrelených robotníkov počas prvej republiky v Rumanovej, Košútoch, Krompachoch, Hlohovci či Pohorelej a ďalších obciach. Ale najmä desiatok tisíc ľudí bez domova, samovrahov, ktorí nevideli východisko z extrémne zložitej sociálnej situácie, do ktorej ich uvrhli nové pomery po novembri 89.

Nevinné obete ponovembrovej mafie, obete exekútorov či všetkých tých mŕtvych, ktorí prišli o život len kvôli katastrofálnemu stavu zdravotníctva, alebo ľudí uvrhnutých do extrémnej chudoby po prepúšťaniach veľkých štátnych podnikov.

Aj v našom regióne sa takto ocitli tisícky rodín na pokraji existenčnej priepasti. Rodiny prepustených zamestnancov Calexu, Dusla, Plastiky, Pozemných stavieb, Mieru, Plety, Nitrianskych strojární a množstva ďalších závodov, ktoré v divokých 90. rokoch prišli o základné istoty.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články