15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Tiesňová linka nie raz môže pomôcť zachrániť život. Pozor, jej zneužitie je trestné!

Mnohí Slováci sa už stretli so situáciu, že museli volať na tiesňovú linku o ratu. Niekedy stačila iba rada, inokedy museli prísť odborníci a pomôcť. Zneužitie tiesňovej linky je však trestné, a okrem pokuty môžete skončiť aj za mrežami.

Slováci si už zvykli, že tiesňových liniek je u nás hneď niekoľko. Polícia má 158, hasiči 150, záchranári 155 a najnovšia je spoločná tiesňová linka s číslom 112. Na každom čísle sú operátori, ktorí chcú volajúcemu pomôcť a nie raz o osude toho, ako sa celý problém skončí, rozhodujú sekundy či minimálne minúty. I preto je zneužitie tiesňovej linky zakázané, ba dokonca trestné. Informuje o tom i portál mojandroid.sk, ktorý upozorňuje, že zneužívanie tiesňovej linky môže mať fatálne následky.

Tiesňová linka nie raz môže pomôcť zachrániť život. Pozor, jej zneužitie je trestné!
Aj záchranári sú veľmi často vysielaní na pomoc ľuďom na základe volania na tiesňovú linku. Aj z tohto dôvodu je zneužívanie volania na ňu trestné. Ilustračné foto zdroj nn

Na tiesňovú linku volal skoro 15-tisíc krát!

Tiesňová linka slúži ako rýchly a spoľahlivý spôsob nahlásenia rozličných núdzových situácií, ako napríklad dopravné nehody, prírodné katastrofy, trestné činy, ohrozenie života, požiare…. Operátor na nej dokáže volajúcemu poskytnúť okamžitú pomoc, prípadne zabezpečí koordináciu rozličných zložiek integrovaného záchranného systému. Operátori majú špecializovanú prípravu a volajúcemu sú schopní poskytnúť aj primerané rady a inštrukcie. Linka je k dispozícii nonstop, jej zneužívanie sa však rozhodne neoplatí. Navyše, pre niekoho, kto súrne potrebuje pomoc môže mať fatálne následky, a tak by mala slúžiť výlučne pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú. Jej zneužívanie môže viesť k tomu, že pomoc sa v konečnom dôsledku nedostane včas tam, kde je skutočne potrebná.

V Nitre na Dieloch vznikne nové Integrované bezpečnostné centrum. Sídliť tam budú policajti aj všetky záchranné zložky

Polícia na sociálnej sieti informovala o novele zákona o integrovanom záchrannom systéme zo začiatku apríla tohto roka, na základe ktorej sa linka 158 stala tiesňovou linkou. „Žarty zo zneužívania tiesňovej linky 158 môžu stáť život toho, kto pomoc skutočne potrebuje,“ informovala polícia v statuse na sociálnej sieti. Na základe tejto novinky môže zbytočné volanie na linku 158 vyjsť volajúceho poriadne draho. Za zneužitie linky tiesňového volania mu môže byť totiž uložená pokuta až do výšky 1 659 eur. Na zneužívanie tiesňovej linky doplatil aj muž, ktorý počas uplynulých rokov zneužíval linky 112, 150 aj 158. Za to, že na tieto linky celkovo zavolal takmer 15-tisíc krát (!!!) mu napokon na dvere zaklopali kukláči. A výsledok? Za jeho nezmyselné konanie mu teraz hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody až na 3 roky.

Dodo Púchovský, mojandroid.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x