11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Tara Westoverová: Vzdelaná

Kniha Vzdelaná je prvou knihou spisovateľky Tary Westoverovej. Tara v nej opisuje vlastný príbeh, čo by možno nebolo až také výnimočné, pokiaľ by nevyrastala v rodine mormónskych survivalistov v horách amerického Idaha.  

Tara Westoverová: Vzdelaná

Spánok v plnej poľnej, neustále chystanie zásob pre očakávaný koniec sveta, zanedbávanie zdravotnej starostlivosti, ťažká a nebezpečná práca, náboženské kázania, podradenosť žien, pohŕdanie vzdelaním. Okrem toho, že Tara žila v zajatí dezinformácií zažila i ponižovanie a násilie, ktoré bolo konfrontované s jej detským vnímaním, že toto všetko je normálne v protiklade  s tým čo jej vravel “zbytok” zdravého rozumu.

Zaujímavé tipy na dobré čítanie nájdete v sekcii Knihomoľ

“Začnem argumentovať, spochybňovať, či som sa vyjadrila jasne: Čo som zašepkala a čo zakričala? Uzavriem to tak, že keby som ho o to požiadala inak a zostala pokojnejšia, prestal by. Písala som dovtedy, kým som tomu neuverila, čo netrvalo dlho, lebo som tomu chcela uveriť. Bolo pre mňa útechou, že to bola moja vina, pretože to znamenalo, že to je v mojej moci.”

“Bez toho, aby som klamala samu seba, som si mohla povedať, že to už so mnou nič nerobí, že to, čo mi spravil, so mnou nič nerobí, pretože už nedovolím, aby mnou niečo pohlo. Vtedy som nechápala, aké chorobne pravdivé bolo moje presvedčenie. Ako som vyprázdnila svoje vnútro. Napriek tomu, že som and dôsledkami tohto večera premýšľala celé hodiny, unikla mi jedna dôležitá pravda: predsa len to so mnou niečo spravilo – to, že to už so mnou nič nerobí.”

Napriek tomu Tara vďaka svojej vnútornej sile našla odvahu vystúpiť z tohto bludného kruhu pokrútených právd a hodnôt. Spočiatku samoštúdiom. Túžba po vzdelaní ju natoľko zmenila, že kvôli nej prebrázdila oceány, precestovala kontinenty. Obdivuhodné je, že takto získala titul BA na Brigham Young University, Gatesovo cambridgeské štipendium, titul  MPhil a neskôr PhD. Pôsobila i ako stážistka na Harvarde.

Náročná, úprimná, pravdivá a krutá kniha čitateľom poriadne zamáva. Pri čítaní síce budete bojovať s usporadúvaním myšlienok nielen z mnohých fanatických vnímaní sveta, či napínavých až šokujúcich pasáží, ale tiež pre chaotické preskakovanie v čase. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že autorka napriek tomu, že prešla obrovský kus cesty, túžiac odstrihnúť sa od jej disfunkčnej rodiny, neustále bojuje so svojimi vnútornými démonmi, čo vnímam na jej literárnom prejave.  Alebo to bol zámer. Odporúčam však vytrvať, pretože v  tejto knihe ide hlavne o ten silný príbeh. Veľmi jasne odkrýva krutú pravdu ako nás ovplyvňuje okolie a manipulácia ľuďmi, ktorých milujeme i to ako sa vedome, či nevedome naše očakávania prispôsobujú tomu, čo my sami vieme.  Nádherné svedectvo o formovaní mysle, o moci vzdelania otvárať oči a meniť životy.

“Zaráža ma, že som kedysi verila tomu všetkému bez najmenšieho podozrenia, napísala som. Celý svet sa mýlil, len otec mal pravdu.”

Knihu kúpite od 10,99 Eur.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x