1.1 C
Nitra
piatok, 1 decembra, 2023

TANAP: Počas zimného sčítania vodného vtáctva zaznamenali najviac vodnárov a kačíc

Stoštyridsaťšesť kilometrov vodných tokov zmonitorovali zamestnanci Správy Tatranského národného parku (TANAP) v rámci 56. medzinárodného zimného sčítania vodného vtáctva. Ten pripadol na tretí januárový víkend.

TANAP: Počas zimného sčítania vodného vtáctva zaznamenali najviac vodnárov a kačíc
Vodnár spolu s kačicou divou patrili spomedzi všetkých vodných vtákov počas sčítania medzi najrozšírenejšie. (foto freeppick)

Najviac narátali kačíc divých a vodnárov potočných, v Tatrách však zimujú aj sťahovavé druhy. Ako ďalej informovala správa národného parku na svojej internetovej stránke, práve vodnár je najzaujímavejším druhom tohtoročného sčítania.

Pracovníci TANAPu rátali zimujúce vodné vtáky a vtáky naviazané na vodu na 28 úsekoch riek Váh, Poprad, Oravica a ich prítokoch i na prítoku Dunajca. Bol medzi nimi aj spomínaný vodnár potočný. „Na takmer desaťkilometrovom úseku dravej tatranskej rieky Belá sme sčítali šestnásť, na rieke Oravica dokonca až 22 jedincov. Tieto čísla sa laikovi nemusia zdať vysoké, ale pre ornitológa sú priam ohromujúce. Najvyššiu koncentráciu vodnárov sme mali práve v hornom úseku Belej,“ skonštatovala zoologička Správy TANAPu Erika Feriancová. Vodnár potočný je totiž indikátorom čistoty vôd, vyhýba sa znečistenej a kalnej vode. V Tatrách sa vyskytuje najmä v blízkosti vodopádov a prameňov až do nadmorskej výšky 1 600 metrov.

Vodnár spolu s kačicou divou patrili spomedzi všetkých vodných vtákov počas sčítania medzi najrozšírenejšie. Do sčítacích hárkov však pracovníci Správy TANAPu zapísali aj jedince vzácneho rybárika obyčajného, nechýbali ani druhy ako orliak morský, volavka popolavá, volavka biela či potápač veľký, ale aj labuť veľká a tri druhy čajok. „Medzi pozoruhodné jedince v tomto ročnom období patria aj chriašteľ vodný a trasochvost horský. Z každého druhu sme pri monitoringu zaznamenali iba jedného jedinca. Na Jaloveckom potoku spozorovali kolegovia štyri trasochvosty biele. Ide o sťahovavé druhy vtáctva, ktoré v minulosti len zriedka zimovali na Slovensku,“ vysvetlila Feriancová. Ich početnosť v zimných mesiacoch podľa jej slov rastie aj pod Tatrami, a to s príchodom teplých zím, vďaka ktorým nachádzajú dostatok potravy.

V rámci sčítania venovali zamestnanci správy národného parku pozornosť aj sledovaniu pobytových znakov iných chránených živočíchov a mapovaniu znečistenia vodných tokov. Na základe dlhodobých pozorovaní monitorovaných úsekov najviac odpadkov opätovne plávalo v Bielom Váhu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x