10.4 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Súmrak neoliberalizmu, komentuje Róbert Merva

Súmrak neoliberalizmu

Kanadský premiér, ktorý odsúdil kamionistov za „neprijateľné názory, radšej zmizol z mesta, než by obhájil vlastnú neobľúbenosť. Praskne už konečne tento neoliberalizmus?

Starší pamätníci si azda spomenú na predvianočné ráno 21. decembra 1989. Rumunský generálny tajomník Nicolae Ceaușescu mal v ten deň zlú náladu. Berlínsky múr už padol a Michail Gorbačov s Georgom H. W. Bushom oznámili koniec studenej vojny. Tým sa stal nevyhnutným aj koniec Ceaușescovej vlády, hoci on sám to ešte tak nevidel. Čo bolo ale horšie, že jeho vodcom bezpečnostných služieb sa práve nepodarilo násilne potlačiť protesty v meste Timisoara. To rozzúrilo aj Ceaușescovu manželku Elenu. „Mali ste postrieľať, a mŕtvoly nahádzať do pivníc,“ kričala na aparátčikov.

Keď sa však v predmetný decembrový deň ukázal na balkóne budovy ústredného výboru v Bukurešti, aby predniesol svoj prejav, bol skutočne prekvapený, keď sa dav obráti proti nemu. Keď ich okríkol, aby boli ticho, nereagovali a on ostal dosť citeľne zmätený ich odmietnutím a opakovane ich vyzýval: „Čo nepočujete?“ Dav však nepočúval a tak zasiahla aj jeho Elena, ktorá priskočila k mikrofónu a zakričala: „Ticho!“, na čo ju Ceaușescu vtipne uzemnil slovami: „Drž hubu!“ Dav však nepočúvol ani jedného z nich. O niekoľko dní neskôr popravčia čata postavila Ceaușesca aj s jeho manželkou k stene a rezultát bol odvysielaný do celého sveta v živom prenose.

Svet POST kapitalizmu: 21. storočie vyhrajú nové sily

Ceaușescov balkón bude navždy symbolom elitnej bezradnosti. Dokonca aj zoči-voči absolútne jasnému nebezpečenstvu, je istý druh politikov neschopných vidieť prichádzajúcu poslednú salvu. To by si totiž vyžadovalo ich sebareflexiu a tej je dnes akosi pramálo. Zdá sa, že rovnako je na tom bohužiaľ aj neoliberálny politický establishment vo väčšine západného sveta. Predstavitelia progresívnych politických prúdov sú totiž postihnutí komplexom nadradenosti azda najviac. Vôbec nevnímajú, že práve v dôsledku ich politiky sa v posledných rokoch opakovane stupňujú otvorené prejavy nespokojnosti s viditeľne rastúcou intenzitou.

V skutočnom svete však nemožno porovnávať krvou nasiaknuté monštrum, akým bol Ceaușescu s vychýreným pseudointelektuálom, akým je kanadský premiér Justin Trudeau, alebo beznádejná antimodelka Zuzana Čaputová. Pokračujúca neschopnosť progresívnych vodcov vidieť matematiku búriacej sa verejnosti úplne pripomína túto neslávne známu scénu v Bukurešti. Od Brexitu cez zvolenie Donalda Trumpa až po príjazd tisícov kanadských kamionistov do hlavného mesta Ottawy, aby sa postavili despotickej tyranii, skrývajúcej sa za masku demokracie.

Trudeau sa stáva konečným príkladom. Kamionisti začali minulý mesiac protestovať proti pravidlu z 22. januára, ktoré vyžadovalo pred prekročením americko-kanadskej hranice predloženie očkovacích pasov. Kanadskí autodopravcovia sú údajne na 90 % zaočkovaní. To je viac ako je 78 %-ný priemer v krajine, čo je kľúčový detail, ktorý médiá drzo ignorujú a sú odhodlané protestujúcich vykresliť skôr ako “antivaxerov“ než „bojovníkov za slobodu“. Keď nahnevaný konvoj vstúpil do hlavného mesta, Trudeau ich dehonestoval vo svojom monológu, ktorý možno opísať iba ako rituálnu politickú samovraždu a bolo to to povestné škrtnutie zápalkou, kedy vyhlásil:

Malá okrajová menšina ľudí, ktorí sú na ceste do Ottawy a majú neprijateľné názory, ktoré nereprezentujú názory Kanaďanov.

Cenzori sa stále tvária, že pravdu vlastnia iba oni. Aj keď je už jasné, že klamú

Trudeauov opis „neprijateľných“ názorov sa okamžite stal protestnou hláškou väčšiny kanaďanov, kedy ľudia po celej krajine lemovali ulice a cesty, aby povzbudzovali kamionistov, pričom sa identifikovali ako „malá okrajová menšina”. Všetci od stredoškolákov až po farmárov a učiteľov, a náhodných účastníkov pochodu nesúcich kanistre s palivom sa pridali, pretože Trudeauove dehonestujúce slová masívne urýchlili revoltu po celej krajine.

Tweet

Trudeau utiekol z mesta aj so svojou rodinou tam, kde to jeho ochrankári z „bezpečnostných dôvodov“ označili ako „ tajné miesto “. Išlo o politicky katastrofálny krok totálne neschopného politika a týmto sa aj sám prezradil, že nie je schopný racionálne vnímať súčasné dianie okolo seba a už vôbec nie v spoločnosti. Toto gesto zbabelosti odsúdil okamžite takmer každý s účtom na Twitteri, vrátane členov jeho vlastnej strany .

Liberálny poslanec Joël Lightbound išiel vo svojom vyhlásení ešte o krok ďalej a Trudeauovu politiku označil za rozdeľujúcu spoločnosť. Vyhlásil, že kanadská vláda musí uznať, že ľudia majú „oprávnené obavy“, pričom kyslo dodal : „Nie každý si dokáže zarobiť na živobytie cez MacBook na chate.“ Toto bola téma aj v Spojených štátoch, kde ľudia, ktorí najviac podporujú protipandemické opatrenia, akokoľvek sú nezmyselné, sú zvyčajne profesionáli zo Zoomeru, ktorí trávili pandémiu v pyžamách za obrazovkou počítača.

Medzitým sa však našli agilní propagandistickí komsomolci, ako napríklad hlásateľ CBC Nil Köksal, ktorý vo vysielaní 28. januára naznačil, že za protestami kamionistov sú ruské záujmy. „Vzhľadom na to, že Kanada podporuje Ukrajinu v tejto súčasnej kríze s Ruskom,“ povedal Köksal ministrovi verejnej bezpečnosti Marcovi Mendicinovi, „existuje obava, že ruskí aktéri by mohli pokračovať v podnecovaní vecí, keďže tento protest rastie, alebo ho možno dokonca podnecujú zvonku.”

Ak máte pocit deja vú a myslíte si, že presne v takto podobnej atmosfére žijeme aj my na Slovensku, nemýlite sa. V tomto sme už úroveň “vyspelého” západu dokonca predbehli. Do priepasti zatratenia sa rútime plnou rýchlosťou a predbiehame všetkých navôkol. Niet však toho, kto by zatiahol záchrannú brzdu.

Ak sa však okamžite nespamätáme, niekto skončí pri múre ako Ceaușescu.

Text: Róbert Merva

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články