24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

ŠTS: Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice má byť 28. februára

Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 28. februára. Pokračovať má aj v závere marca. Súd zároveň rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozhodovať bude senát sudkyne Ruženy Sabovej s prísediacimi Rastislavom Stierankom a Pamelou Záleskou. Pôvodný člen senátu Milan Cisárik sa vylúčil. „Svoje vylúčenie odôvodnil tým, že sa ako prokurátor zúčastnil na výsluchu obvinenej A. Zs. v prípravnom konaní v roku 2020,“ podotkla hovorkyňa.
      V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice bude ŠTS opäť rozhodovať o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Sz. dostali 25-ročné tresty. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb – Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz., Dušan K. a Darko D.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs. Po výpovedi Andruskóa odsúdeného v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice zadržali aj podnikateľa Dušana K. Vlani v marci obvinili v prípade aj občana Bosny a Hercegoviny Darka D. Podnikateľa Mariana K. obvinili ako posledného koncom júna 2021.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články