14.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

ŠTS oslobodil hudobníka Reborna spod obžaloby za extrémizmus

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v utorok oslobodil spod obžaloby hudobníka Jaroslava P., známeho ako Reborn. Čelil obžalobe pre zločin výroby a rozširovania extrémistických materiálov. Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor, ktorý pre neho navrhoval trest odňatia slobody vo výmere štyri roky, sa odvolal.

ŠTS oslobodil hudobníka Reborna spod obžaloby za extrémizmus
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica pokračovalo pojednávanie v kauze hudobníka Jaroslava P., obžalovaného zo zločinu výroby a rozširovania extrémistických materiálov. Na snímke Jaroslav Pagáč (vľavo) a jeho podporovatelia sú na chodbe Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v utorok 2. mája 2023. FOTO TASR – Ján Krošlák

Ako ešte pred rozhodnutím zdôraznil hudobník, je to vykonštruovaný proces. „Som nevinný. Žiadam oslobodenie spod obžaloby v plnom rozsahu.“ Na súd ho prišli podporiť aj sympatizanti. Jeho obhajca Peter Kupka v záverečnej reči poukazoval na nedostatok preukázania akéhokoľvek úmyslu alebo existencie výkladu daných symbolov ako extrémistického materiálu.

Obžalovaný pred záverom procesu musel meniť obhajcu. Ešte na februárovom pojednávaní ho zastupoval Adam P., ktorého 26. marca zobrali do väzby. Jeho bývalý obhajca čelí obvineniu z vraždy študenta Daniela Tupého, ktorého zavraždili v roku 2005 v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Právnik vinu popiera.

ŠTS Jaroslava P. už raz v tejto kauze odsúdil za extrémizmus na úhrnný štvorročný trest odňatia slobody. Najvyšší súd SR však rozsudok zrušil a vrátil kauzu späť na ŠTS. Ako vo februári pre médiá konštatoval obhajca Adam P., jeho klienta súd odsúdil za extrémistickú skupinu, ktorá neexistovala, a za výrobu materiálov, ktoré extrémistickými nie sú. Išlo o vyobrazovanie symbolu čierneho slnka a kolovratu, čo je podľa obhajoby staroslovanský a starogermánsky symbol slnka, nie extrémistický. Aj vtedy žiadala oslobodenie Jaroslava P. spod obžaloby.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu pôvodne na štyri fyzické a jednu právnickú osobu. V roku 2017 sa mali spolčiť s cieľom zabezpečenia výroby, ako i rozširovania extrémistických materiálov prostredníctvom internetu na sociálnej sieti. Výrobu a potlač rôzneho oblečenia s tematikou pravicového extrémizmu mali zabezpečovať dve osoby. Ďalšia mala prostredníctvom sociálnej siete ponúkať s cieľom predaja a distribúcie oblečenie osobám, a to vrátane ďalších predmetov, najmä CD nosičov a príveskov s extrémistickým obsahom, ktoré poštou odosielala štvrtá osoba.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x