19.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Stav mostov v Nitrianskom kraji sa ZHORŠIL, mnohé sú na HRANICI životnosti

Technický stav mostov vo vlastníctve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa neustále zhoršuje. Konštatuje sa to v správe, o ktorej budú rokovať krajskí poslanci na svojom zasadnutí 20. marca.

Správu vypracoval odbor dopravy a pozemných komunikácií Úradu NSK na základe prehliadok mostov v roku 2022. Podľa nej kraj vlastní na cestách II. a III. triedy celkovo 530 mostov. V stupni I., v ktorom sa nachádzajú mostné telesá v bezchybnom stave, je iba jeden. Oproti roku 2021 vlani klesol počet mostov vo veľmi dobrom stave z 12 na 11. Postupne sa znižuje aj počet mostov v dobrom stave. Kým v roku 2021 ich bolo 111, minulý rok ich bolo 92. „Z vývoja za sledované obdobie vyplýva, že stavebno-technický stav mostov na cestách II. a III. triedy sa neustále zhoršuje a vzrastá počet mostov v stupňoch IV. uspokojivý, V. zlý, VI. veľmi zlý a VII. havarijný,“ konštatuje sa v správe.

Dobrá správa pre motoristov v Nitre: Križovatku na vjazde do Nitry z R1 na Cabajskej ceste nahradí turbo okružná križovatka

Podľa Úradu NSK je celkový vývoj stavu mostov na cestách II. a III. triedy vo vlastníctve kraja nepriaznivý. Mnohé z nich boli postavené v období po druhej svetovej vojne a niektoré sa blížia k hranici životnosti. „Dôvodom zhoršenia stavebno-technického stavu mostov je neustále zvyšovanie dopravného zaťaženia a nedostatočná pozornosť venovaná ich pravidelnej údržbe a opravám. V dôsledku toho dochádza vplyvom dopravy i zatekania dažďových vôd do konštrukcie mosta k stálemu zhoršovaniu už evidovaných porúch,“ uviedol vedúci odboru dopravy a pozemných komunikácií Jozef Balkó.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x