25.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Tip na víkend: Parný mlyn v Dolných Salibách bude mať v sobotu Deň otvorených dverí

Vlastivedné múzeum v Galante pripravilo na sobotu (18. 3.) v parnom mlyne v Dolných Salibách Deň otvorených dverí.

Tip na víkend: Parný mlyn v Dolných Salibách bude mať v sobotu Deň otvorených dverí

Otvorená bude do 15.00 h expozícia o histórii parných mlynov v regióne a záujemcovia si budú môcť prezrieť aj celý zrekonštruovaný objekt. Informovala o tom Judit Pukkai z múzea.

Budovu bývalého parného mlyna, dominantu obce Dolné Saliby, zakúpil v roku 2019 Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Po rekonštrukcii túto významnú technickú pamiatku sprístupnil v októbri 2022, v obnovených priestoroch vznikol nový depozitár a výstavná sieň v správe Vlastivedného múzea. TTSK do projektu investoval takmer 600.000 eur, rekonštrukcia sa týkala fasády, strešnej konštrukcie a jej krytiny a ďalších prác. Interiér budovy pri zachovaní jeho pôvodného výrazu upravil tak, aby zodpovedal požiadavkám na správne a bezpečné uskladnenie zbierkových predmetov.

Tip na víkend: Parný mlyn v Dolných Salibách bude mať v sobotu Deň otvorených dverí
Parný mlyn v Dolných Salibách (zdroj: Galantské múzeum)

Galantské múzeum spravuje okrem parného mlyna aj vzácne vodné kolové mlyny v Jelke a Tomášikove, v ktorých ponúka expozície o ľudovom mlynárstve.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x