10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Stabilizačný príspevok dostanú aj opatrovatelia v zariadeniach sociálnych služieb

Stabilizačný príspevok dostanú aj zdravotnícki pracovníci a opatrovatelia v zariadeniach sociálnych služieb a zdravotnícki pracovníci v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Vo štvrtok o tom s pripomienkami rozhodla vláda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR totiž zdôrazňuje, že aj v organizáciách v jeho pôsobnosti hrozí reálny odliv zdravotníckych pracovníkov a iných profesií. Je preto podľa neho nevyhnutné, vytvoriť podmienky na ich stabilizáciu.

„Navrhuje sa zohľadnenie samotnej fluktuácie na jednotlivých pozíciách sumou stabilizačného príspevku (od 2 000 eur po 4 000 eur) a mechanizmus vrátenia pomernej časti stabilizačného príspevku v prípade, ak ten ktorý zamestnanec nesplní stanovenú podmienku poskytnutia stabilizačného príspevku odpracovať 3 roky u zamestnávateľa, s ktorým má uzavretú dohodu o jeho poskytnutí,“ uvádza rezort práce. Nariadenie vlády bude platiť od začiatku budúceho roka.

Príspevok pre sestru a fyzioterapeuta bude vo výške 4 000 eur, pre zdravotníckych asistentov, sanitárov a opatrovateľov v sume 3 000 eur a pre iných odborných pracovníkov, opatrovateľov v teréne, zamestnancov odborného tímu a zamestnancov skupín 2 000 eur. „Navrhovaná výška príspevku pre jednotlivé pracovné pozície zohľadňuje okrem samotných možností štátneho rozpočtu riziko fluktuácie, náročnosť práce ako aj aktuálnu diferenciáciu odmeňovania,“ argumentuje ministerstvo.

Dohromady by podľa jeho predpokladov malo mať na príspevok nárok 26 161 zamestnancov. Celková výška dotácie by mala byť približne 69,3 mil. eur. Vzhľadom na podmienky, ktoré musia byť v súvislosti s poskytnutím príspevku splnené a samotnú výšku príspevku na niektorých pozíciách, však rezort počíta s tým, že približne 15 % z oprávnených zamestnancov, nebude mať o príspevok záujem. Navýšenie rozpočtu preto požaduje v sume približne 60 mil. eur.

Ako ministerstvo dopĺňa v tlačovej správe, zamestnávateľ a zamestnanec musia uzatvoriť písomnú dohodu o poskytnutí stabilizačného príspevku do 20. januára 2023. Žiadosť podáva zamestnávateľ, doručená musí byť do 31. januára 2023. „Stabilizačný príspevok bude oslobodený od sociálnych a zdravotných odvodov. Vďaka tomu zamestnancom v sociálnych službách ostane viac peňazí. Netreba zabúdať tiež na to, že všetkým zamestnancom v sociálnych službách v budúcom roku zvýšime platy o 17 %,“ zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Nárok na stabilizačný príspevok má aj zamestnanec, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas ako týždenný. V tomto prípade bude v pomernej výške z výšky dotácie navrhnutej pre príslušnú pracovnú pozíciu, ktorá zodpovedá dohodnutému pracovnému času. V prípade, ak zamestnanec svoj zmluvný záväzok nedodrží a nebude u zamestnávateľa v dohodnutom pracovnom pomere, musí vrátiť pomernú časť poskytnutého stabilizačného príspevku. Tá bude zodpovedať dobe, ktorá zamestnancovi chýba na splnenie zmluvného záväzku.

Kabinet vo štvrtok schválil aj nariadenie Ministerstva zdravotníctva SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x