8.7 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

SPU: Ako obstála naša univerzita v programe HORIZONT 2020

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) analyzovala účasť Slovenska v rámcovom programe Horizont 2020 a výsledky prezentovala v dokumente s názvom Slovensko v Európskom výskumnom priestore II. Čo bolo jej cieľom a ako v nej obstála Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre?

SPU: Ako obstála naša univerzita v programe HORIZONT 2020

Ako uvádza SOVVA, cieľom analýzy bolo zhodnotiť slovenskú účasť v programe Horizont 2020 na základe účasti SR v žiadostiach a participácie SR v schválených projektoch. Na základe týchto údajov sa autori v analýze snažili zodpovedať otázky, či slovenská veda disponovala v rokoch 2007-2020 dostatočným ekonomickým, ľudským a technickým potenciálom účasti v Horizont 2020 a aké boli hlavné faktory a bariéry účasti slovenských subjektov v tomto RP.

Pri hodnotení podaných žiadostí boli z pohľadu absolútnych čísel najaktívnejšie veľké európske krajiny ako Španielsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko a Francúzsko, kde každá táto krajina žiadala viac ako 40 mld. eur a zaznamenala viac ako 80-tisíc účastí. Slovensko žiadalo 2,08 mld. eur a dosiahlo 4 863 účastí. Pri hodnotení úspešných projektov boli opäť najúspešnejšie veľké európske krajiny (DE, UK, FR, ES, IT), ktoré získali spolu viac ako 55 % z rozpočtu programu. Celkovo bolo podporených 35 589 projektov a v nich 175 636 participácií s príspevkom EÚ vo výške 67,83 mld. eur. Slovensko dosiahlo 689 participácií v 515 projektoch a získaný príspevok EÚ 137,98 mil. eur.

Ako sa ďalej uvádza v analýze, financovanie slovenského výskumu z národných zdrojov je stále nízke a stagnuje, pričom platí, že čím rozsiahlejšie sú finančné zdroje pre výskumníkov, tým úspešnejšia je ich participácia v programe. Slovensko malo 12,14 % úspešnosť účasti, slovenským vedcom sa však podarilo získať iba 6,26 % z požadovaného finančného príspevku. Európsky priemer úspešnosti účastí bol 14,03 % a 11,95 % z navrhovanej výšky finančného príspevku. Podporované boli väčšinou projekty s nižšími rozpočtami.

Najaktívnejšie subjekty v SR

Na Slovensku sa do Horizontu 2020 zapojilo 1 170 subjektov. Prvých 10 najaktívnejších subjektov reprezentovali najmä univerzity, najaktívnejšou bola STU v Bratislave, ktorá žiadala o 137,68 mil. eur a zároveň dosiahla aj najvyšší počet účastí (300). SPU v Nitre žiadala 4. najvyšší príspevok (48,97 mil. eur) za bratislavskými STU, UK a za ŽU v Žiline. Dosiahla 104 účastí, čo ju zaradilo na 6. miesto (po STU, UK, TU Košice, ŽU v Žiline a UPJŠ v Košiciach). Treba tiež dodať, že niekoľko projektových prihlášok, do ktorých bola zapojená aj SPU v Nitre bolo z hľadiska kvality vysoko hodnotených a umiestnili sa na tzv. rezervnom zozname. Bolo to najmä vo výzvach, kde bol financovaný len jeden projekt.

Najúspešnejšie subjekty na Slovensku

Slovensko získalo spolu 137,98 mil. eur a 689 úspešných participácií v 510 projektoch s účasťou 233 participujúcich subjektov. Medzi 13 najúspešnejších subjektov patrilo okrem SPU v Nitre podľa výšky získaného príspevku ďalších päť slovenských univerzít (TUNAD, UK, STU, TUKE a UPJŠ) a podľa počtu participácií tiež päť univerzít (STU, UK, ŽU ZA a TU KE). SPU v Nitre sa podľa výšky získaného príspevku (2,59 mil. eur) umiestnila na 8. mieste a podľa počtu účastí (9) na 10. mieste.

Text: Renáta Chosraiová, SPU

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články