25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Spotrebitelia si pri nákupoch začínajú viac všímať, či je obal ekologický

Spotrebitelia si pri nákupoch začínajú viac všímať ekologické parametre obalov. Pri nakupovaní je však dôležitejšia cena ako obal vyrobený z ekologického alebo recyklovateľného materiálu. Vyplýva to z prieskumu organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak.

Ľudia si pri nakupovaní všímajú najmä to, či je obal možné opätovne použiť alebo či je z recyklovateľného materiálu. Tvrdí to 43 percent. Kvalita použitého obalového materiálu alebo to, či je obal vizuálne pekný, nie sú pre ľudí až také dôležité.

„Chcú vedieť, ktoré obaly sú recyklovateľné a ktoré nie, a čoraz častejšie uprednostňujú tie produkty, ktoré sú zabalené v obaloch šetrných k životnému prostrediu. Dokonca sa nájdu už aj takí, ktorí by boli ochotní zaplatiť vyššiu cenu za produkty v recyklovateľných obaloch,“ vysvetlila riaditeľka komunikácie OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

Niektoré produkty sú podľa Slovákov zbytočne balené do veľkého množstva obalov. Menej obalového materiálu by na produktoch uvítalo 78 percent ľudí a 70 percent by preferovalo možnosť nákupu bezobalových výrobkov. Zároveň je pre 79 percent ľudí pri nakupovaní cena produktu stále dôležitejšia a rozhodujúcejšia ako obal vyrobený z ekologického alebo recyklovateľného materiálu.

Organizácia pripomína, že do platnosti čoskoro vstúpi ekomodulácia. Tá bude výrobcov motivovať k tomu, aby na trh uvádzali udržateľnejšie a ľahšie recyklovateľné obaly. Zavedenie ekomodulácie považujú Slováci za krok správnym smerom. S tým, aby boli výrobcovia motivovaní k využívaniu recyklovateľných obalov súhlasí 88 percent ľudí. Podľa troch pätín by aj samotným výrobcom malo záležať na tom, aby bol ich výrobok zabalený v ekologickom alebo recyklovateľnom obale. Viac ako polovica ľudí si myslí, že nerecyklovateľné obaly by mali byť drahšie.

Envi-Pak realizoval online prieskum v januári na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov. Zber dát realizovala prieskumná agentúra MNForce.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x