15.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Rodičom treba zdôrazniť význam očkovania i možné následky pri neočkovaní

Rodičom treba zdôrazniť význam očkovania a viesť ich k edukácii, v zmysle poučiť ich o možných následkoch týkajúcich sa ohrozenia zdravia dieťaťa i verejného zdravia v prípade neočkovania. Práve celková nedôvera k samotnej vakcinácii či obavy z vedľajších účinkov sú najčastejšou príčinou nízkej zaočkovanosti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Katarína Nosálová.

V Bratislavskom kraji klesla zaočkovanosť proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR vakcína) u detí narodených v roku 2020 na 94,3 percenta. Najvyššiu úroveň pri sledovaní okresnej zaočkovanosti zaznamenali v okrese Bratislava II (96,8 percenta), najnižšiu v okrese Malacky (89 percent).

„Príčinou nižšej zaočkovanosti je hlavne odmietanie očkovania. V tomto ročníku bolo zistených 308 odmietnutí očkovania,“ skonštatovala Nosálová.

Príčinou odmietania očkovania je nielen nevedomosť rodičov, ale i medializované informácie o nebezpečnosti očkovania, ako je vznik autizmu, diabetu či škodlivosť hliníkových solí vo vakcíne. Značnú úlohu zohrávajú aj pretrvávajúce antivakcinačné aktivity bez vedecky podložených dôkazov. U rodičov tak v mnohých prípadoch vznikajú obavy z nežiaducich účinkov očkovania. „Preto je dôležité pokračovať v edukačných aktivitách na zvýšenie povedomia o dôležitosti očkovania,“ zdôrazňuje Nosálová.

RÚVZ zároveň pripomína, že rodičom odmietajúcim očkovanie ukladá správny orgán pokutu podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ďalšou príčinou nízkej zaočkovanosti v tomto ročníku je podľa regionálneho úradu aj posunutie očkovania až po dovŕšení dvoch až troch rokov dieťaťa na žiadosť rodičov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas tento týždeň informoval o tom, že celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 percent. Nedosahuje úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni. K poklesu mohli podľa odborníkov prispieť obavy z nepriaznivej situácie s pandémiou ochorenia COVID-19, celosvetovo rastúca váhavosť v očkovaní či obavy z možných vedľajších účinkov povinného očkovania.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x