26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Spojená škola v Nitre čaká na nového riaditeľa, je toto možné?

Je však celkom zaujímavé, že sa hovorí o menovaní Ing. Jozefa Porubského, ktorý v minulosti pracoval ako technicko -hospodársky zástupca strednej školy veterinárnej v Nitre. Z tohto postu ho vtedy odvolala riaditeľka školy, pretože sa ukázalo, že na rekonštrukcii školskej telocvične pracovala stavebná firma bez platnej zmluvy. Upravené: Z postu zástupcu školy odišiel Jozef Porubský sám, uviedol telefonicky v našom rozhovore 16.6.2021.

Poslanci NSK vtedy odhlasovali, že stavebnej firme aj túto prácu kraj zaplatí. Zo spoločného. Bez riadne podpísanej zmluvy nitrianska VUC-ka umožnila súkromnej stavebnej firme rekonštruovať telocvičňu Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre. Súkromná stavebná spoločnosť už stihla preinvestovať viac ako štyristotisíc eur a hrozilo, že z týchto peňazí neuvidí ani cent. Krajskí poslanci sa však „posnažili“, aby celá záležitosť neskončila na súde a na mimoriadnom zastupiteľstve rozhodli, že so stavebníkom kraj uzavrie dohodu o urovnaní a firme vyplatí tristodesaťtisíc eur za realizovanú časť rekonštrukcie.

Navyše, podľa návrhu o urovnaní zaviazala firmu dokončiť do konca mája 2018 všetky stavebné práce, ktoré s uskutočnenou rekonštrukciou súvisia.

Spojená škola v Nitre čaká na nového riaditeľa, je toto možné?

Kým však na toto kompetentní prišli, firma tu preinvestovala vyše tristotisíc eur. Keď to župa v decembri zistila, okamžite podala trestné oznámenie. Župan Milan Belica povedal, že za šestnásť rokov vo funkcii ešte nikdy nezažil to, aby si firma bez platnej zmluvy dovolila začať s výstavbou. NSK vyhlásilo verejné obstarávanie na rekonštrukciu vstupnej časti, krčkov a telocvične Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre ešte v roku 2017. Celá rekonštrukcia mala stáť 1 370 000 eur, vysúťažila ho firma z Nitry, ktorá prišla s ponukou 1 066 646 eur za urobenie zadaných prác. Šokujúca bola doba realizácie rekonštrukcie, iba 22 dní.

To, že práce na škole už prebiehajú, vyšlo na povrch koncom roka 2017 pri kontrole zmlúv, keď sa predsedovi kraja Belicovi zdal čas prác mimoriadne krátky.

Kraj v tejto súvislosti podal aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Župa ako zriaďovateľka veterinárnej školy nariadila zastavenie prác, ktoré firma začala bez jej vedomia a bez zmluvy. Zmluvu s firmou kraj dodatočne nepodpísal, pretože by tým porušil právne predpisy.

Pre túto kauzu padol technicko-hospodársky zástupca riaditeľky školy Jozef Porubský. Ten podľa informácií poslancov aj župana nielenže nie je vo funkcii, ale odišiel aj zo školy.  Hoci NSK nariadil ešte v októbri 2017 začaté stavebné práce zastaviť a požiadal firmu, aby opustila priestory školy, nestalo sa tak. Kraj pripravil dohodu o urovnaní, s jej obsahom a znením bol zástupca stavebnej firmy oboznámený už devätnásteho marca 2019, keď ju aj podpísal.

Zaujímavé pritom je, že o svoju funkciu prišla aj riaditeľka školy Edita Križanová. A hoci ju neskôr na výberovom konaní na post riaditeľka dvakrát schválila školská rada, kraj ju aj tak nevymenoval.

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) vyslovili nesúhlas s menovaním Edity Križanovej na post riaditeľky Strednej odbornej školy (SOŠ) veterinárnej v Nitre.

Zastupiteľstvo tak na návrh predsedu NSK Milana Belicu rozhodlo aj napriek tomu, že Križanovú do funkcie dvakrát za sebou a s plným počtom hlasov schválila školská rada, písali o kauze aktuality.sk.

Belica návrh na vyslovenie nesúhlasu s menovaním staronovej riaditeľky do funkcie odôvodnil tým, že Križanová vo svojom predchádzajúcom funkčnom období umožnila vykonávanie stavebných prác na škole aj napriek tomu, že so stavebnou firmou kraj ešte nemal podpísanú zmluvu.

„Umožnila vstup na stavenisko bez právneho titulu. V tejto veci v súčasnosti prebieha aj konanie pred orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré nebolo doposiaľ právoplatne ukončené,“ zdôvodnil Belica svoj návrh.

„Samosprávny kraj je zriaďovateľom takmer všetkých stredných škôl v kraji, ale riaditeľa školy volí Rada školy, v ktorej má zastúpenie aj NSK. Voľby boli teda legitímne a výsledok je taký, aký je. Teraz sú len dve možnosti: buď nový riaditeľ bude vymenovaný, alebo štatutár, v tomto prípade pán Belica, ho má právo nevymenovať. V takom prípade by sa voľba riaditeľa opakovala. Viem síce o nejakých výhradách voči jeho práci, ale opakujem, Rada školy ho zvolila,“ odpovedal nám na otázku v súvislosti so spomínaným Marián Kéry, poslanec NR SR a podpredseda NSK.

A tak len logická otázka: To máme naozaj tak málo šikovných pedagógov, manažérov? O akých výhradách poslanec hovoril?

Článok budeme aktualizovať.

foto: kamnastrednu.skAk sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články