19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Sochárske sympózium pripomenie umelca a pedagóga Juraja Meliša

Vzdať poctu sochárovi a pedagógovi Jurajovi Melišovi je jedným z cieľov sochárskeho sympózia v Nových Zámkoch. Konať sa bude od 30. augusta do 12. septembra v Zelenom údolí pri Astronomickom kabinete. Podnetom pre jeho vznik bolo udelenie ocenenia In memoriam novozámockému rodákovi, akademickému sochárovi a pedagógovi Jurajovi Melišovi. Súčasťou viacročného projektu je tiež vízia premenovať priestor pri Astronomickom kabinete na park, ktorý bude niesť meno tohto umelca.
      V rámci druhého ročníka sympózia vzniknú v Nových Zámkoch dve sochárske diela autorov Jozefa Kurinca a Martina Pokorného, ktorí boli žiakmi Meliša. „Umelec Jozef Kurinec vytvorí dielo v materiáli betón. Martin Pokorný využije pri práci na sochárskom diele betón, kov a plast,“ informovali organizátori.
       Profesor Juraj Meliš pôsobil na Vysokej škole múzických umení a viedol tiež sochársky ateliér na Vysokej škole výtvarných umení. Venoval sa voľnej sochárskej tvorbe, monumentálnej tvorbe, kresbe, grafike. „Park s jeho menom a s jeho dielami i prácami jeho žiakov a kolegov má ambíciu sa stať nielen prezentačným, vzdelávacím a relaxačným miestom, ale i dôležitým miestom na mape Nových Zámkov vhodným pre cielené návštevy,“ pripomenuli organizátori sympózia.

Zdroj: TASR

Foto: teraz.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články