12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Na Gemeri sprístupnili sedem gotických kostolov so vzácnymi freskami

Pri príležitosti podujatia Gotická cesta otvorená sprístupnili na Gemeri priestory siedmich gotických kostolov, ktorých interiéry zdobia vzácne fresky. Ako TASR informovala Katarína Ondrejovičová z občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta, aktuálny ročník sa zameriava na kostoly Jelšavského okruhu, hlavný kultúrny program tak na návštevníkov čaká v obci Kameňany.
      „Už tradične mohli návštevníci možnosť nahliadnuť do interiérov stredovekých či mladších skvostov, slávnejších, ale aj tých menej známych,“ priblížila Ondrejovičová. Ako dodala, v jednotlivých kostoloch bude od 10.00 do 17.00 h zabezpečený výklad v podaní dobrovoľníkov z OZ.
      V rámci akcie budú môcť návštevníci nahliadnuť do kostolov v obciach Rákoš, Šivetice, Prihradzany, Ratková, Rybník a Sása, kde prehliadku predstavením hry na organ obohatí Andrej Štafura. Hlavný program bude v obci Kameňany. Skupina Kompánia z Turca prinesie rekonštrukcie scén z lokálnych dejín spätých s rodom Bubekovcov.
      Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti. Podujatie finančne podporili Verejno-súkromné partnerstvo Stredný Gemer a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: TASR

Foto: postoj.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články