16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Snaha o uzákonenie Národného parku Podunajsko je dobrodružstvom ochranárov bez diskusie s ostatnými

Včera sa konala tlačová beseda predsedu strany SMER – slovenská sociálna demokracia Roberta Fica, podpredsedu strany Richarda Takáča za účasti spolumajiteľa a pestovateľa k plánovanému Národnému parku Podunajsko. Predseda strany SMER – SSD uviedol, že s veľkými obavami sledujú vyčíňanie ochranárov v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR), ktorí sa snažia obísť verejnú diskusiu, ktorá je v projektoch, ako je zriaďovanie národných parkov, mimoriadne dôležitá. O Národnom parku Podunajsko sa podľa slov Roberta Fica: „hovorí pomerne dlho, no pokiaľ má vzniknúť rozhodnutie v parlamente v podobe zákona, tak by k nemu malo prísť až po odbornej diskusii so všetkými zainteresovanými, vrátane tých, čo majú v danom prostredí nejaké záujmy.“

No stalo sa, že ochranári v NR SR obišli procesy a je predložený návrh zákona, o ktorom sa bude rokovať zrejme budúci týždeň, ktorý keby bol schválený, tak v apríli 2024 v regióne Podunajsko vznikne národný park. „V takomto národnom parku si tak akurát môžete ľahnúť do trávy a pozerať sa možno na slnko. Obmedzená je akákoľvek hospodárska činnosť, výrazne sa zhoršujú pomery pre tých ľudí, ktorí pred tým na danom území či už hospodárili alebo inak podnikali. My sa domnievame, že ochrana životného prostredia je dôležitá, ale musí byť vyvážená. Nemôže byť ochrana životného prostredia jednostranná, že sleduje iba záujmy jednej skupiny ľudí, musí sledovať aj záujmy iných ľudí,“ uviedol Robert Fico. Oznámil, že SMER – SSD nepodporí tento „dobrodružný čin“ ochranárov v NR SR a nepodporí vznik Národného parku Podunajsko z dôvodu, že je to nevykonzultovaný návrh a daný región môže výrazne poškodiť.

Podpredseda strany Richard Takáč povedal, že o Národnom parku Podunajsko sa hovorí asi 40 rokov a teraz sme v štádiu, že po tejto dobe sem prídu poslanci NR SR cez ministerstvo životného prostredia s Budajom, riadení tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami a ktorí na hulváta predložia takýto poslanecký návrh. Bez diskusie, samozrejme. „Nesúhlasí s tým Slovenská poľnohospodárska a poľovnícka komora, nesúhlasí s tým Agrárna komora, nesúhlasia s tým jednotlivé samosprávy, ktoré fungujú v tomto regióne. Na jednej strane sa to dotkne poľnohospodárov tým, že nebudú môcť pestovať napríklad koreňovú zeleninu, a tým pádom si zase budeme znižovať potravinovú sebestačnosť a ohrozovať potravinovú bezpečnosť a na druhej strane budeme mať neskutočný výpadok na daniach pri napríklad poplatkoch daní za pozemky alebo z využívania jednotlivých pozemkov, ktoré sa v tomto národnom parku nachádzajú. Je vyčíslený ročný výpadok na daniach zhruba 600 tisíc eur,“ priblížil Richard Takáč.

Na záver dodal, že tento národný park má mať rozlohu 21 000 hektárov a dotýka sa to 1 000 hektárov ornej pôdy, najkvalitnejšej pôdy, na ktorej sa pestuje napríklad kvalitná koreňová zelenina.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x