19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Smutná správa: Navždy odišla divadelná a filmová herečka Hilda AUGUSTOVIČOVÁ

Vo veku 88 rokov zomrela v nedeľu 18. decembra divadelná a filmová herečka Hilda Augustovičová. Informuje o tom Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre, ktorého bola riaditeľkou a zaslúžila sa o to, že dnes sídli v jednej z najmodernejších divadelných budov na Slovensku.

Smutná správa: Navždy odišla divadelná a filmová herečka Hilda AUGUSTOVIČOVÁ
Hilda Augustovičová v inscenácii Statky-zmätky (2007), zdroj: fb DAB

Prvá umelecká šéfka a prvá riaditeľka divadla v Československu sa narodila 6. augusta 1934 v Budmericiach, ale detstvo a mladosť prežila s rodinou v Pezinku. Už ako 16-ročná sa stala členkou Dedinského divadla v Bratislave a s profesionálnym zájazdovým súborom precestovala celé Slovensko. Jej prvým manželom bol renomovaný slovenský kritik Stanislav Vrbka, ktorý ju motivoval, aby vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Hilda Augustovičová patrila do hereckej generácie prvých absolventov tejto školy.

Smutná správa: Navždy odišla divadelná a filmová herečka Hilda AUGUSTOVIČOVÁ
Hilda Augustovičová, zdroj: fb DAB

Už počas štúdia, v treťom ročníku na bratislavskej VŠMU ju obsadili do postavy Sylvie Lenoirovej v televíznej inscenácii – prvej naživo vysielanej operety – Modrá ruža, a v štvrtom ročníku ju filmový režisér Paľo Bielik obsadil do úlohy Nade Dabačovej v známom slovenskom vojnovom filme Kapitán Dabač (1959), kde jej hereckým partnerom bol v postave kapitána Dabača Ladislav Chudík.

Jaro DÓCZY: Ambície stať sa hercami sme nemali, hoci aj Peter si zahral vo filme Dievča do dažďa

Touto postavou na seba upozornila ako výrazný typ dramatickej herečky. Členkou umeleckého súboru vtedajšieho Krajového divadla Nitra sa stala v roku 1959. Nitra ju lákala aj preto, že tu od roku 1954 pôsobil režisér Pavol Haspra. „Na toto obdobie pani Hilda spomínala s neuveriteľnou láskou ako na mimoriadne tvorivé obdobie, na fantastický kolektív a mnohé divadelné kamarátstva. Spomínala, ako ju starší kolegovia prijali s láskou a s podporou, na javisku v tom čase stála s Vierou Strniskovou, Vladom Müllerom, Magdou Pavelekovou či s Jozefom Dóczym,“ uviedlo DAB.

V rokoch 1974 — 1982 bola umeleckou šéfkou a v rokoch 1982 — 1990 riaditeľkou DAB v Nitre. Ako umelecká šéfka vycítila režijný talent vtedy herca Jozefa Bednárika a ponúkla mu prvú profesionálnu réžiu v nitrianskom divadle. Ako riaditeľka divadla sa napriek zložitej dobe významne pričinila o stavbu novej modernej budovy divadla na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Smutná správa: Navždy odišla divadelná a filmová herečka Hilda AUGUSTOVIČOVÁ
Nezabudnuteľná herečka Hilda Augustovičová (zdroj: fb DAB)

V 90. rokoch a začiatkom nového milénia účinkovala vo viacerých významných inscenáciách DAB v Nitre: Zlatí chlapci (1990), Pacho sa vracia (1995), Plánka (1996), Fidlikant na streche (1998), Macbeth (1999), Svätenie jari (2005), Divotvorný hrniec (2006). Poslednou postavou, ktorú naštudovala v DAB, bola Dáma v čiernom v Tajovského veselohre Statky – zmätky (2007) v réžii Ľubomíra Vajdičku.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články