15.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Smer-SD: Národným záujmom Slovenska je nebyť súčasťou tohto konfliktu a neprispievať k ďalšiemu zvyšovaniu napätia

Ruská federácia bola od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 dobrým žiakom. Spojené štáty americké dávali Rusku množstvo precedensov porušovania medzinárodného práva, keď presadzovali svoje záujmy. Od nezmyselného bombardovania civilistov v Belehrade až po vymyslené dôvody útoku na Irak, z ktorého vláda SMERu – SD stiahla slovenských vojakov.

Ruská federácia sa po opätovnom obnovení svojho mocenského postavenia rozhodla riešiť ohrozenie vlastných národných záujmov vojenskou silou. Ruská federácia nechce rešpektovať ďalšie rozširovanie NATO a posilňovanie bezpečnosti susedných krajín na úkor Ruska. SMER – SD odmieta použitie agresívnej vojenskej sily na dosiahnutie týchto ruských cieľov a považuje ho za hrubé porušenie medzinárodného práva. Vojenský konflikt na Ukrajine nie je konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom, je to konflikt medzi USA a Ruskom, obeťou ktorého sú bežní občania Ukrajiny. Títo ľudia si zaslúžia humanitárnu podporu a pomoc, vrátane našich slovenských kapacít.

Konflikt na Ukrajine sa netýka ani EÚ, ani NATO, ide o čisto americko-ruskú záležitosť. Ale ak EÚ nezareaguje na tento konflikt na európskom kontinente suverénne a nezávisle, môže sa sama stať jeho obeťou a najviac naň doplatí. Národným záujmom Slovenska je nebyť súčasťou tohto konfliktu a neprispievať k ďalšiemu zvyšovaniu napätia. Slovensko nemá žiadny dôvod cítiť sa ohrozené bezprostredným vojenským konfliktom. Na druhej strane kroky súčasnej vlády a prezidentky SR vedúce k reálnemu vytvoreniu amerických základní na Sliači a v Kuchyni k takémuto zvyšovaniu napätia prispievajú. Najvyšší ústavní činitelia SR sú naivní, ak sa domnievajú, že dlhodobá prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska má slúžiť k zvýšeniu bezpečnosti Slovenska. Táto prítomnosť bude slúžiť len americkým záujmom približovať sa k hraniciam Ruskej federácie. SMER – SD verí, že občania SR americké základne odmietnu v referende.

SMER – SD potvrdzuje, že plne rešpektuje členstvo SR v EÚ a NATO. Rovnako má záujem na kvalitných vzťahoch s ostatnými krajinami. Európsky kontinent si užíva mier od roku 1945 aj vďaka obrovským obetiam bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré žiaľ súčasný útok RF na vojenské ciele na Ukrajine relativizuje. Je povinnosťou EÚ, aby spoločne s Ruskou federáciou a ďalšími krajinami našli mierové riešenie. Jedine mier garantuje spokojný život a prosperitu.

YouTube video

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články