19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Smer-SD hovorí o partneroch do koalície pre jesenné voľby. Zastal sa aj N. Bödöra

Za partnerov, ktorí by mali byť pre stranu SMER – SD najprirodzenejší označil R. Fico spojenie strán SMER – SD, Hlas – SD a Slovenskú národnú stranu (SNS). Zároveň pripustil, že strana bude otvorená aj koalíciám s ďalšími stranami, ako príklad uviedol Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré sa javí byť potenciálnym partnerom pre Prešovský kraj.

Ako prvú tému predstavil predseda strany SMER – SD otázku blížiacich sa komunálnych volieb a volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré čakajú Slovensko na jeseň roku 2022. R. Fico podotkol, že sa strana SMER – SD bude snažiť o vytváranie koalícií, pričom nevylučuje žiadnu stranu.

„Nadchádzajúcim voľbám pripisuje strana SMER – sociálna demokracia obrovský význam. Prvýkrát budeme mať voľby do VÚC a komunálne voľby spoločné, čo značí, že účasť v týchto bude ďaleko vyššia, ako tomu bolo v predchádzajúcich voľbách. SMER – SD má preto eminentný záujem, aby sa spájali opozičné sily v týchto voľbách. Základom spolupráce a dobrého výsledkom by mala byť spolupráca troch strán, a to je SMER – SD, Hlas – SD a SNS. Nie sme strana, ktorá by mala vo zvyku kohokoľvek vylučovať z možnej spolupráce, pretože regionálne podmienky môžu priniesť aj spoluprácu s inými stranami. Napríklad niektoré okresy Prešovského kraja avizovali spoluprácu s KDH. Predpokladám, že prvé mená kandidátov strany SMER – SD by sa mohli objaviť v marci, pretože chceme absolvovať 32 podujatí, ktoré sa týkajú MDŽ, na ktorých začneme postupne predstavovať kandidátov, ktorí budú v danom okamihu dohodnutí,“ uviedol k téme blížiacich sa volieb na tlačovej besede R. Fico.

Ako druhú tému predstavil bývalý trojnásobný premiér snahu o vyvolanie referenda o zmluve medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických v oblasti obrany. Fico na tlačovej besede otvoril ďalší rozmer, ktorý táto dohoda prináša. Ide o súlad spomínanej zmluvy s právom Európskej únie. Potvrdil, že strana SMER – SD iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k tejto téme. Ak sa však vládni poslanci rozhodnú schôdzu zablokovať, strane SMER – SD neostane nič iné, ako ísť do petičnej akcie a pokúsiť sa na túto závažnú tému usporiadať referendum.

„Výsostné postavenie, ktoré chce dať vláda SR ozbrojeným silám USA na území Slovenska naráža na predpisy Európskej únie. Sú to otázky cla, je to otázka možno aj meny. Táto dohoda totiž hovorí, že ozbrojené sily USA, dodávatelia, civilné osoby sú zbavené akýchkoľvek daní, ciel a ďalších povinností, preto sa domnievam, že to nebude také jednoduché, ako si táto proamerická vláda predstavuje. Rozumieme politickému motívu tejto vlády. Chce podpísať zjavne nevýhodnú zmluvu pre Slovensko, aby mala pokoj od americkej administratívy, pretože páchajú na Slovensku strašné veci. Práve preto budeme musieť na pôde NR SR, kde sa bude o vyslovení súhlasu s touto dohodou hlasovať, otvoriť aj otázku súladu tejto dohody s medzinárodnými predpismi na úrovni EÚ. Ak sa nám na pôde NR SR nepodarí otvoriť mimoriadnu schôdzu k americkým základniam, neostane nám nič iné ako ísť do petičnej akcie kde spojíme tri otázky. Jedna otázka sa bude týkať novelizácie Ústavy SR pokiaľ ide o predčasné voľby, druhá otázka sa bude týkať amerických základní a tretia otázka bude výsledkom dohody medzi ostatnými opozičnými stranami a mala by to byť otázka sociálneho charakteru, kde pripadá do úvahy, napríklad zastropovanie veku odchodu do dôchodku alebo minimálna mzda,“ uviedol R. Fico.

Treťou témou je zneužívanie trestného práva na politické účely, ktoré previedla Špeciálna prokuratúra proti Ing. Bödörovi. Ten bol z väzby prepustený a následne o dve hodiny na to aj opätovne a neopodstatnene zadržaný za prečin, ktorý sa ťahá už od roku 2020, za ktorý mu hrozí len podmienečný trest a v ktorom vyšetrovateľka nespravila takmer celý rok žiaden úkon. Predseda strany SMER – SD označil tento postup prokuratúry za fašistický.

„To, čo včera predviedli Ing. N. Bödörovi je čistý fašizmus. Ten bol prepustený z väzby preto, lebo Ústavný súd konštatoval porušenie jeho práv. Je smutné, že toto porušenie práv ide na vrub Najvyššieho súdu SR. Nie je to nič iné, len pomsta a je to odpoveď Lipšica na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Špeciálna prokuratúra už nedávno povedala, že to Ústavný súd nebude rozhodovať o tom čo je, a čo nie je správne. Ing. Bödöra zadržali a tvrdia mu, že to bolo nevyhnutné a neodkladné, hoci sa bavíme o prečine, z ktorého bol obvinený v roku 2020 a za ktorý mu hrozí podmienečný trest odňatia slobody, bavíme sa o vyšetrovateľke, ktorá neurobila v danej veci osem mesiacov ani jeden úkon, bavíme sa o tom, že prokuratúra a vyšetrovateľka odmietli poskytnúť informácie obhajobe, že ktorých svedkov má teda ovplyvňovať, ak má byť zadržaný a nedovolili im ani nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu. To sú fašistické metódy. Ing. Bödör je vo väzbe len preto, lebo pozná R. Fica. Je to politický dôvod, žiadny iný dôvod tu nie je. Svedčí proti nemu len jeden udavač a sú len nepriame dôkazy, je to nevinná osoba. Od Ústavného súdu však prokuratúra dostala na frak, preto sa rozhodli ukázať silu a tohto človeka opäť zadržia. Ak bude strana SMER – SD opäť vo vláde budú musieť ľudia ako pán Hruška, pán Lipšic alebo niektorí vyšetrovatelia odísť zo svojej práce. My tento právny fašizmus z dielne pána Lipšica nebudeme rešpektovať,“ uviedol R. Fico.

Posledná téma sa týka zvyšovania cien energií a potravín, ktoré extrémne zaťažia ľudí na Slovensku. Strana SMER – SD chce na najbližšom zasadnutí NR SR iniciovať prijatie uznesenia, ktoré zaviaže vládu, aby v tejto veci okamžite predstavila plán a kroky, ktoré chce na zamedzenie zdražovania podniknúť.

„My sme už štyrikrát zvolávali mimoriadnu schôdzu NR SR k zdražovaniu na Slovensku. Ani raz nám nedovolili túto tému otvoriť, pretože nám neschválili program. Žiadali sme aj vládu SR, aby predložila harmonogram krokov, ktoré chce urobiť. Aby pomáhala ľudom, pokiaľ ide o vysoké ceny energií a potravín, pretože práve to sú najväčšie položky, ktoré ľudí zaťažujú. Sme svedkami najvyššej inflácie a najväčšieho nárastu cien za posledných približne 20 rokov a vláda na to vôbec nereaguje. Nárast cien môže stáť priemernú domácnosť ročne až jeden mesačný plat. Nemôže vláda, len preto, že je amatérska, ignorovať problémy ľudí. Preto budeme na začiatku najbližšej schôdze NR SR iniciovať prijatie uznesenia, ktoré by zaviazalo vládu k predstaveniu krokov, ktoré bude robiť, aby sme aspoň trochu zmierňovali negatívne dopady vo zvýšených cenách, ktoré extrémne zaťažia ľudí,“ uviedol na záver R. Fico.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články