24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Slovenský pľúcny ventilátor už vyše roka a pol pomáha v africkej Keni

Slovenský vynález z Univerzity Komenského v Bratislave – pľúcny ventilátor Q-VENT mini už vyše roka a pol pomáha v Keni pacientom s respiračným zlyhávaním. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

„Pľúcny ventilátor v Keni pomáha pacientom, ktorí potrebujú oxygenoterpiu. Rovnako je využiteľný pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc. Od prvotného zavádzania prístroja v septembri 2021 existuje už tretia vylepšená verzia núdzového ventilátora,“ ozrejmila hovorkyňa.

Uplynulých päť týždňov strávil tím z univerzity zavádzaním prístroja v lokálnych podmienkach. „Pri implementácii prístroja je kľúčové vycestovať priamo do terénu a spoznať skutočné podmienky a potreby lokálnej komunity, kde je doslova nutné šiť pomoc na mieru,“ hovorí vedec Samuel Furka z Prírodovedeckej fakulty UK.

Ďalší člen tímu Patrik Palacka z Lekárskej univerzity UK poukázal na to, že v odľahlých regiónoch Kene absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. „Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x