24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Slovensko musí do roku 2030 znížiť emisie, EK schválila klimatický balík Fit for 55

Slovensko bude musieť do roku 2030 znížiť emisie o 22,7 percent, účinným spôsobom môže byť technológia spätného získavania tepla zo spalín a iných procesných médií.

Po prvýkrát sa od všetkých krajín EÚ vyžaduje, aby znížili svoje emisie skleníkových plynov o 10 až 50 % a to do roku 2030. V prípade Slovenska je to o 22,7 percent. Nariaďuje mu to opatrenie Európskeho parlamentu, ktorý schválil trojicu právnych predpisov klimatického balíku Fit for 55. Jedným z efektívnych riešení môže byť spätné získavanie tepla, vďaka ktorému je možné znížiť emisie a spotrebu paliva napríklad pri vykurovaní budov alebo v automobiloch.

Slovensko musí do roku 2030 znížiť emisie, EK schválila klimatický balík Fit for 55

Európsky parlament schválil trojicu právnych predpisov klimatického balíčku Fit for 55, ktorý má za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 a do roku 2050 vytvoriť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete. Tieto predpisy sprísňujú nároky na členské štáty ohľadom emisií v odvetviach, ktoré neboli zahrnuté v systéme emisných kvót. Slovensko tak musí znížiť svoje emisie o 22,7 percent do roku 2030 z cestnej dopravy, vykurovania budov, poľnohospodárstva, malých priemyslových prevádzok a nakladaním s odpadmi. Ďalšie opatrenia sa týkajú posilnenia schopnosti krajiny pohlcovať uhlíkové emisie a revízie trhu s emisnými povolenkami.

Technológia spätného získavania tepla je účinný spôsob, ako znížiť emisie CO2

V dnešnej dobe je čoraz viac dôležitý rozvoj moderných technológií, ktoré povedú nielen ku zníženiu emisií CO2, ale taktiež k zníženiu nákladov a zlepšeniu efektivity priemyslových procesov alebo modernizácii vykurovacích systémov. Jedným z efektívnych riešení, v prípade ktorého je nezanedbateľná nielen ekológia, ale aj ekonomické hľadisko, je proces spätného získavania tepla zo spalín (heat recovery system). Ten zahŕňa zachytávanie a opätovné využívanie tepla, ktoré by sa za normálnych okolností pri priemyslových procesoch alebo v budovách stratilo. “Strata energie zo spalín alebo iného tepelného procesu je zvyčajne okolo 15 až 20 percent. So systémom spätného získavania tepla od exodraftu môže byť obnovených až 80 percent tepla. Inak povedané, existuje tu potenciál zníženia spotreby paliva o 12 až 16 percent a redukcia emisií CO2,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Pavel Ulrich zo spoločnosti Almeva. Niektoré priemyslové systémy dokonca umožňujú zo zachyteného tepla vyrábať elektrinu, čo ďalej znižuje potrebu externých zdrojov.

Pomocou technológie spätného získavania tepla je možné znížiť spotrebu paliva a emisií CO2   aj v doprave

Spätné získavania tepla je technológia, ktorá sa dá využiť vo viacerých priemyslových odvetviach. Zvlášť dôležitá je v oblasti vzduchotechniky a systémoch odpadových vôd. Najväčšie využitie má tam, kde sa produkuje veľké množstvo odpadového tepla. A to napríklad pri spracovaní kovov alebo plechov, v lakovniach a automobilkách alebo v potravinárskom a nápojovom priemysle ako sú napríklad pekárne, pivovary a liehovary, mliekarne či pražiarne kávy.

Napríklad v automobilovom priemysle môže byť vďaka tejto technológii ďalej využité odpadové teplo z motoru, výfukového systému alebo brzdových sústav. Vďaka tomu sa môže výrazne znížiť spotreba paliva až o 5 percent a emisie CO2 až o 3 percentá. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Energies v roku 2020, ktorá sa zaoberá využívaním technológie heat recovery v dieselových motoroch, uvádza, že využívanie tohto systému môže znížiť spotrebu paliva a emisie CO2 dokonca aj o viac než 5 percent.

(jn, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x