12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Slovensko daruje dokopy 70.000 vakcín proti COVID-19 Ukrajine a Čiernej Hore

Slovensko daruje 60.000 vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca Ukrajine a 10.000 rovnakých vakcín Čiernej Hore. TASR o tom v pondelok informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Krajina sa tak pripojí k úsiliu Európskej únie a jej členských štátov zameranému na podporu tretích krajín v boji s ochorením COVID-19.
      Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) uviedol, že takýmto krokom Slovensko vyjadruje solidaritu s týmito dôležitými zahraničnými partnermi a prispieva k boju s ochorením COVID-19 na globálnej úrovni. „Očkovanie považujem za najúčinnejší spôsob boja s pandémiou a je dôležité, aby očkovacie látky boli k dispozícii tam, kde sú v danom momente najpotrebnejšie,“ uviedol.
      Podľa šéfa slovenskej diplomacie zdieľaním vakcín so zahraničnými partnermi zároveň Slovensko pomáha aj sebe, keďže pandémiu nemožno poraziť v rámci hraníc jedného štátu.
      Na to, že očkovanie je v súčasnosti jediným nástrojom, ktorý chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19, poukázal aj minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). „Celý proces očkovania veľmi pozorne z ministerstva manažujeme, preto len čo sme uvideli priestor z hľadiska efektívnosti využitia vakcín, ktoré máme aktuálne k dispozícii, rozhodli sme sa pomôcť v oblasti očkovania aj zahraničným partnerom,“ doplnil.
      Poskytnutie vakcín zabezpečuje Ministerstvo zdravotníctva SR v koordinácii s rezortami diplomacie a vnútra. MZVEZ SR dodalo, že darovaním vakcín Ukrajine a Čiernej Hore nie sú ohrozené potreby Slovenska súvisiace s očkovaním.
      Rezort diplomacie bude v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom vnútra SR pokračovať v úsilí o poskytnutie prebytočných vakcín aj ďalším krajinám. „Týmto spôsobom sa zároveň Slovensku otvoria možnosti na flexibilné získavanie vakcín od zahraničných partnerov v závislosti od aktuálnych potrieb,“ uzavrel rezort diplomacie.

Zdroj: TASR

Foto: irozhlas.cz

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články